Страните от ОПЕК се споразумяха да не ограничават производството си на проведената днес среща във Виена. Това инициира сериозно понижение в цената на петрола, който падна до нови над четиригодишни дъна.

Петролният министър на Саудитска Арабия Али ал-Наими потвърди, че страните от ОПЕК са взели единно решение.

Вчера Наими заяви, че цената на петрола ще се стабилизира от само себе си, без да е нужно ограничаване на производството. И други министри на богатите на петрол страни изразиха подобни на Наими мнения преди началото на официалната среща на картела днес.

Енергийният министър на Кувейт обяви вчера, че страните от ОПЕК ще трябва да приемат всяка пазарна цена на петрола. „Трябва да живеем или с цени от 80, или 60, или 100 долара“, коментира той, цитиран от Bloomberg.

Брентът с доставка през януари се понижи под 76 долара за барел след новината, достигайки най-ниски нива от 75.50 долара за барел.

Фючърсите на щатския суров петрол също отбелязаха съществени загуби, като суровината поевтиня до 72.05 долара за барел с доставка през януари.

Страните от ОПЕК произвеждат близо една трета от потребявания в световен мащаб петрол. Ограничаване на производството на картела автоматично би означавало по-голям дял на произвеждания в САЩ шистов петрол, коментират специалисти.

Много анализатори коментират, че решението да не се намалява производството на ОПЕК означава обявяване на ценова война на САЩ, която страните от картела се надяват да спечелят поради големите си валутни резерви.

Много по-трудно ще е да издържат на страни като Иран и Венецуела, които разчитат в много по-голяма степен на по-високи цени на петрола поради големите си отрицателни текущи сметки.

Решението на ОПЕК най-вероятно ще се използва от инвеститорите да подновят натиска върху цената на петрола. Много анализатори изразиха мнение преди срещата на картела, че липсата на решение за ограничаване на производството може да изпрати цената на суровината към 60 долара за барел.