Японският премиер Шинзо Абе обяви, че ще подаде оставка заради здравословните си проблеми, които не му позволяват да изпълнява пълноценно своите задължения. Новината бе съобщена от него на пресконференция, след като в последните няколко седмици се активизираха слуховете за влошаващото се състояние на министър-председателя.

Той заяви, че ще остане на поста, докато не бъде избран негов заместник. През това време ще продължи да взема предписаните му лекарства, за да не бъдат поставяни под риск важните решения, свързани с приоритетите на страната.

24 август трябваше да бъде празник за 65-годишния японски премиер, защото беше 2 799-ият пореден ден, в който той заема най-висшия държавен пост в Страната на изгряващото слънце. С това той подобри рекорда за най-дълго управление без прекъсване, поставен от неговия чичо Ейсако Сато през 60-те и 70-те години на миналия век.

Вместо това обаче Абе прекара деня в университетската болница Keio в Токио, където бе подложен на щателни медицински прегледи, пише The Economist.

Първоначално Абе и неговите сътрудници отричаха спекулациите, че той има намерение да се оттегли от управлението, но проблемите със здравето го измъчват от години. Те се появиха още през 2007 година, когато първият му мандат като премиер приключи внезапно заради скандалите в кабинета и загубата на неговата Либерално-демократическата партия на изборите в горната камара на японския парламент.

Оттогава той страда от язвен колит - заболяване на храносмилателната система.

Абе се завърна на кормилото на страната през 2012 година, поддържайки здравето си с медикаменти. През последните няколко месеца обаче той все по-рядко се появява в публичното пространство, което подклаждаше слуховете за влошаване на неговото състояние.

Японските медии дори започнаха да изчисляват скоростта на неговата походка - според местния телевизионен канал TBS на премиера вече са му необходими 21 секунди, за да следе по стълбите пред кабинета си, докато през април е успявал да се справи средно за 18 секунди.

Източници, близки до властта, твърдят, че стресът от управлението на страната по време на пандемията от COVID-19 е допринесъл за обострянето на симптомите на неговото заболяване. Неговият трети пореден мандат като премиер приключва през септември догодина и, според устава на Либерално-демократическата партия, трябва да бъде последен за него. По същото време се очакваше да бъдат насрочени нови парламентарни избори, но сега, след неговата оставка, те могат да бъдат изтеглени и по-напред във времето.

На 26 август главният секретар на кабинета на премиера Йошихиде Суга заяви, че още е много рано да се правят планове за политческото наследство на Абе. Слуховете за здравето на Абе обаче подклаждат именно такива спекулации. Според един от съветниците на премиера, цитгиран от The Economist, много от неговите съпартийци вече "надушват кръв" и започват да мислят за позициите си след неговото оттегляне.


Япония извади финансова В основата на японския спасителен финансов пакет са заложени пет основни стълба

Здравните проблеми на Абе обаче не са единственият източник на несигурност. Две от водещите опозиционни партии - Конституционно-демократичната и Народно-демократичната, обявиха сливането си по-рано този месец. Подкрепата им е твърди ниска, за да заплаши по някакъв начин позициите на управляващите и точно по тази причина партията на Абе може да реши да се яви на предсрочни избори, лишавайки ги от възможността за по-сериозна организазция догодина.

Олимпийските игри в Токио, насрочени за 2020 година не се състояха заради COVID-19, а Шинзо Абе гледаши на тях като на своята "лебедова песен" в края на управленската си кариера. Сега те може и изобщо да не се състоят.

Освен това пандемията от COVID-19 доведе до тежка икономическа криза в Страната на изгряващото слънце, което нямаше как де не се отрази негативно върху рейтинга на управляващите. Брутният вътрешен продукт на страната се сви с рекордните 7.8% през второто тримесечие на 2020 година.

Социологическите проучвания показват, че около 34% от японците подкрепят управляващите, което е най-ниското ниво от 2014 година насам. Това е още една причина, поради която Абе би искал да подсили партията и оставката е един от начините за постигането на тази цел. Не само за да осигури на своя наследник по-солидна електорална подкрепа, но и да получи по-голямо влияние при избора на този наследник, пише още изданието.


Очаква се в близките седмици партията на Абе да избере неговия наследник, който след това трябва да бъде одобрен и от парламента на страната.

Засега като фаворит се очертава шефът на политическия кабинет на премиера Фумио Кишида. Той се радва на висок рейтинг сред избирателите и има подкрепата на депутатите на партията.

Бившият министър на отбраната и на земеделието Шигеру Ишиба е сред вътрешните критици на Абе, който се ползва с доверие в партийните среди, но няма влияние в парламента.

Сред останалите възможни кандидати са главният секретар на кабинета Йошихиде Суга, настоящият министър на отбраната Таро Коно и външният министър Тошимицу Мотеги. Техните кандидатури обаче имат по-малки шансове за успех.

Разликите между кандидатите за наследството на Абе се крият по-скоро в тактиката и дипломацията, отколкото в идеологията.

Кишида е представител на центриското крило в ЛДП, но не държи толкова много на някои от приоритетите в програмата на Абе като промените в конституцията. Ишиба пък е поддръжник на по-строгата фискална и монетарна политика, но възможностите му за действие ще бъдат ограничени заради кризата, предизвикана от пандемията.

Суга би разпределил повече правомощия за местните власти като поддръжник на децентрализацията, а Коно е сред партийните опозиционери, които са готови на радикални отстъпки, включително и да се разреши наследяването на трона от жени.

Политолозите обаче са на мнение, че разликите в политиката, която биха водили потенциалните наследници на Абе, се крият по-скоро в детайлите, отколкото в основните принципи.

Който и когато и да поеме премиерския пост, ще бъде изправен пред тежки предизвикателства - гигантски държавен дълг, застаряващо население и икономика, която стагнира от десетилетия. В същото време той ще получи възможност да промени много неща.

По време на своето дългогодишно управление Абе успя да централизира процеса по взимане на решения, да създаде работещ Съвет за национална сигурност, да намали бюрокрацията и дори да въведе нов икономически термин - "абеномиката", станала синоним на неограничените монетарни стимули.

Засега основният въпрос е кой от неговите потенциални наследници ще се нагърби със задачата да укрепи партийните редици.