Руският президент Владимир Путин е на ключови посещения в региона на Близкия изток от началото на войната в Украйна през февруари 2022 г., съобщава CNBC, цитирайки руските държавни медии.

Визитите включват ОАЕ и Саудитска Арабия, които са ключови търговски партньори на Русия.

До момента те запазват неутралитет в украинския конфликт, отказвайки да приемат водените от Запада санкции срещу страната заради нахлуването ѝ в Украйна.

През последните месеци Путин е предприел ограничен брой пътувания извън границите на Русия и тези посещения подчертават значението на богатите на петрол арабски държави от Близкия изток и Персийския залив за международните отношения на Кремъл, отбелязва CNBC.

Цените на петрола държат Русия в комфортната икономическа зона Приходите на страната от енергоизточници са високи, а бюджетният ѝ дефицит намалява

В Абу Даби руският лидер ще се срещне с президента на ОАЕ Мохамед бин Зайед ал-Нахян, като "се очаква да направят преглед на текущото състояние на многостранното двустранно сътрудничество и перспективите за по-нататъшно разширяване на връзките, както и на актуалните международни въпроси, с акцент върху ситуацията в Близкия изток", според съобщението на Кремъл.

След това Путин ще се срещне със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман в Рияд, за да "обсъдят двустранното сътрудничество в областта на търговията, икономиката и инвестициите", както и да "обменят мнения по регионалния и международния дневен ред", се казва още в съобщението.

Посещенията ще бъдат последвани от гостуването на Путин на иранския президент Ебрахим Раиси в Москва в четвъртък. Значението на съюза на Кремъл с Иран нарасна драстично, тъй като Техеран се превърна в ключов търговски партньор и доставчик на оръжията, които Русия разполага в Украйна.

ОПЕК+ свива добива на петрол с над 1 млн. барела дневно в началото на 2024Саудитска Арабия, Русия и други членове на организацията добиват повече от 40% от световния петрол

Енергетиката вероятно ще бъде в центъра на дискусиите между Путин и близкоизточните лидери, особено след срещата на ОПЕК+ миналата седмица, по време на която Русия, Саудитска Арабия и други членове на алианса на производителите на петрол се договориха за доброволно намаляване на добива през първото тримесечие на 2024 г.

Абу Даби и Москва се сближиха след нахлуването на Путин в Украйна, поне по отношение на търговията: общият стокообмен между Русия и ОАЕ се е увеличил с близо 68% на годишна база до 9 млрд. долара през 2022 г., по данни на руската държавна информационна агенция ТАСС. Руският износ за ОАЕ съставлява 8,5 млн. долара от тази обща сума.

През февруари 2023 г. руският посланик в Саудитска Арабия Сергей Козлов обеща руско-саудитската двустранна търговия да достигне 5 млрд. долара годишно, съобщава Middle East Briefing.

Тази цифра за е била 1,75 млрд. долара през 2022 г., но търговията в сектори като селското стопанство, торовете и енергийните суровини се е увеличила значително, според руски икономически анализатори.

Заповедта за арест на Путин е доживотна, каза съдът в ХагаКитай призова съда да действа

Пътуванията на Путин в чужбина са силно ограничени поради издадената от Международния наказателен съд заповед за ареста му заради предполагаеми военни престъпления, отбелязва CNBC. Саудитска Арабия и ОАЕ не са ратифицирали статута на Международния наказателен съд, което означава, че те не са задължени да арестуват руския лидер на своя територия.