Най-голямата опасност пред световната икономика е завръщането на търговията към протекционизма. Това заяви германският канцлер Ангела Меркел преди срещата на лидерите на 20-те най-големи световни икономики, която ще се състои тази седмица в Сеул, пише британският вестник Financial Times.

В интервю за изданието Меркел заяви, че Китай трябва по-скоро да бъде убеден „с факти и числа" да установи „справедлив валутен курс", отколкото да бъде нападан заради валутната си политика.

Валутните курсове трябва да отразяват базисната сила на икономиката на една страна, посочи Меркел.

В същото време тя отхвърли американското предложение за фиксиране на конкретни максимални нива на излишъка и дефицита на платежния баланс и окачестви предложението като „твърде ограничено". Меркел говори и за опасностите пред световната икономика.

Тя изрази мнение, че най-голямата заплаха все още е протекционизмът, тъй като страните не са направили достатъчно стъпки за осигуряване на истинска свободна търговия. „Има нещо, което можем да направим и то няма да ни коства кой знае колко, нито ще създаде нови дългове, и това е да завършим преговорите от Доха. Това е приоритетът за мен", заяви германският канцлер.

Опасенията от засилване на протекционизма нараснаха след като САЩ обявиха втория рунд от мерки по наливане на ликвидност в размер на 75 млрд. долара месечно, което може да отслаби долара. Развиващите се страни, включително Китай и Бразилия, вече изразиха недоволство, тъй като мярката може да намали конкурентоспособността им и да доведе до прегряване на икономиките.

Изследователите на Голямата депресия смятат, че протекционистични мерки са една от причините за нейната продължителност.

Източник: Фокус