Световната икономика е отстъпила от ръба на опасността, като се появяват признаци на стабилизиране в еврозоната и САЩ, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард в реч в китайската столица Пекин.

Високите дългови нива в развитите пазари и нарастващите цени на петрола са главните рискове в бъдеще, посочи тя, цитирана от БТА.

Лагард подчерта, че глобалната икономика е поела по пътя на възстановяване, но няма голямо пространство за маневриране и няма място за политически грешки.

По думите й признаците на стабилизация показват, че действията срещу световната финансова криза са дали положителен резултат.

Шефката на фонда обаче предупреди, че нарасналият оптимизъм не трябва да води до фалшивата заблуда за постигната сигурност, защото все още има големи икономически и финансови проблеми за отстраняване.

Кристин Лагард даде като пример крехката финансова система, обременена с висок публичен и частен дълг.

В началото на месеца финансовият министър на САЩ Тимъти Гайтнър заяви, че благодарение на мерките, които Европа е взела, за да овладее дълговата криза, тя вече не е източник на "значителни" рискове за останалата световна икономика.

При все това излизането на Европа от кризата се очертава "дълго и трудно", посочи финансовият министър на САЩ.