Ренесансът на пазара на уран се очаква да се сблъска със сериозно предизвикателство - най-големият производител в света е изправен пред прекъсване на производството през следващите две години. А това е напът да доведе до ново покачване на цените на суровината, които вече доближават 16-годишен връх.

Казахстанската минна компания Kazatomprom наскоро предупреди, че вероятно няма да успее да изпълни производствените си цели до 2025 г. заради забавяне на строителството и "предизвикателства, свързани с наличието на сярна киселина". Сярната киселина е от решаващо значение в процеса на добив, тъй като се използва за извличането на уран от суровата руда.

Kazatomprom е водещият световен производител на уран и държи над 1/5 от световното производство. Самият Казахстан стои зад 43% от световните доставки на уран, което е най-големият единичен дял на пазар на тежкия метал.

Съобщението на Kazatomprom идва в момент, когато други големи производители също изпитват затруднения. Базираната в Канада Cameco например наскоро намали производството си, а френската Orano затвори предприятието си в Нигер.

Япония даде зелена светлина за рестарт на най-мощната АЕЦ в светаТокио също така откри най-големия в света експериментален реактор за ядрен синтез


"Излизаме от десетилетие на недостатъчно предлагане", казва Гай Келер, портфолио мениджър в инвестиционната и консултантска компания Tribeca, пред CNBC, добавяйки, че дефицитът ще продължи, тъй като "сме в средата на най-голямата програма за изграждане на реактори от десетилетия насам".

Уранът е ключов материал за производството на ядрена енергия и търсенето му рязко нарасна, тъй като правителствата се опитват да се откажат от горивата, които отделят въглерод, и да намалят зависимостта си от руския петрол и газ. Около 60 ядрени реактора са в процес на изграждане в 17 държави, а други 110 са в етап на планиране. Повечето проекти в процес на изпълнение са в Азия, по-специално в Китай.

На конференцията за изменението на климата COP28 повече от 60 държави подкрепиха план за утрояване на глобалния капацитет за възобновяема енергия до 2030 г., което върна ядрената енергия в центъра на вниманието като алтернатива на твърдите горива. Това пък доведе до повишаване на цените на урана, които достигнаха 16-годишен връх, според данни на UxC. Суровината се търгува за около 106 долара за паунд (приблизително 0,5 кг) и анализаторите очакват цените да продължат да растат.

Прогнозата на Citibank за 2025 г. е тя да достигне 110 долара за паунд.

Седем европейски държави обещават енергийни системи без CO2 до 2035Взети заедно, тези страни осигуряват почти половината от производството на електроенергия в ЕС


"Основните фундаментални двигатели на бичия пазар са затварянето на мини поради дългогодишното свръхпроизводство и ниските цени", обясняват анализаторите на банката.

Jefferies също очаква подобно развитие.

"Тъй като краткосрочната динамика остава благоприятна, цените изглежда са напът да надхвърлят най-високите стойности от юни 2007 г. - 136 долара за паунд", посочват от брокерската компания.

Геополитически аспект

„Съществуват и допълнителни опасения за доставките, тъй като Русия може да предприеме ответни мерки в отговор на предложеното законодателство на САЩ, което ще забрани вноса на руски обогатен уран“, заявява Джон Чампалия, главен изпълнителен директор на Sprott Asset Management.

Камарата на представителите прие законопроекта през декември, представяйки го като част от усилията на западния блок да накаже Русия заради войната ѝ в Украйна. Той трябва да бъде одобрен от Сената, преди да бъде изпратен на бюрото на президента на САЩ Джо Байдън за подпис.

COP28: 200 държави застават зад отказа от изкопаеми гориваВ текста на споразумението се призовава за утрояване на капацитета за възобновяема енергия в световен мащаб


Русия е шестият по големина производител на уран и най-големият обогатител - процес, който улеснява извличането на ядрено гориво от уранови руди.

"Това стечение на обстоятелства създава предпоставки за още по-голям прогнозиран дефицит на доставките през следващите години и за потенциални смущения във веригата за доставка на ядрено гориво", предупреждава Чампалия пред CNBC.

В резултат на това страните, които разчитат в голяма степен на ядрена енергия, може да се наложи да диверсифицират енергийните си системи.

Франция, която добива до 70% от електроенергията си от ядрена енергия и е най-зависима, не е получавала нови доставки на уран от Нигер след преврата миналата година. Износът на уран от страната, която е седмия по големина производител в света, на практика е спрян след военния от юли.

"Ако ситуацията не бъде разрешена, Франция ще трябва да намери алтернативни източници на доставки", посочва още Чампалия.

Тройно повече ядрена енергия до 2050-та: Постижима цел или обречена каузаСветът не може да достигне


Затова и наскоро френският президент Еманюел Макрон посети урановите центрове Казахстан, Монголия и Узбекистан в търсене на нови партньорства за доставки.

Въпреки това е малко вероятно потребителите да усетят ефекта от тези смущения.

"Повечето комунални услуги сключват договори за гориво по дългосрочни договори, така че е малко вероятно да изпитат незабавен шок от настоящите по-високи цени", казва Джонатан Хинз, президент на UxC, като добавя, че засега не вижда "изключително вреден ефект върху електроснабдителните предприятия и цените на електроенергията".