Китай се съгласи на няколко малки петролни сделки с Венецуела през миналата седмица, но не потвърди публично дали ще преструктурира още заеми в полза на изпадналата в икономически колапс страна. Това стана ясно по време на визита на венецуелаският президент Николас Мадуро в Пекин, предава Financial Times.

Венецуела е изправена пред погасяване на заеми за около 2 млрд. долара, което трябва да се случи в идните 2 месеца. Част от дълга е в полза на щатската рафинерия Citgo, а сериозни суми трябва да бъдат платени и под формата на компенсация за нацонализацията на западни петролни компании във Венецуела.

Венецуелаският финансов министър Симон Зерпа посочи през миналата седмица, че Китай ще преструктурира заем от 5 млрд. долара, отпуснат на Венецуела.

От своя страна обаче, китайският премиер Ли Къцян не спомена за подобна сделка, въпреки, че заяви готовност Пекин да помогне на Каракас, а вместо това призова за повече „нормативна подкрепа и законови гаранции”, става ясно от официалното съобщение до медиите, разпространено в края на миналата седмица.

Мадуро посети Китай с високопоставена делегация, посочвайки при пристигането, че Китай е „голямата сестра” на Венецуела, след като Пекин отпусна заеми за над 50 млрд. долара на южноамериканската страна през последните 10 години, повечето от които, гарантирани с доставки на петрол.

Най-големият заем, отпуснат от Китайската банка за развитие през 2010 година, възлиза на над 20 млрд. долара. Условията по него не са публични.

Венецуела изпитва остра нужда да засили добива на петрол, който падна до половин милион барела на ден ден през тази година, до около 1.2 млн. барела на ден – което е около 1/3 от добива, който осъществяваше страна по времето на бившия президент Уго Чавез, който дойде на власт през 1999 година.

Министерството на информацията на Венецуела посочва, че са подписани 28 сделки в Пекин, включително такава за 184 млн. долара за финансирането на съвместен петролен проект, както и за трансфера на близо 10% от друг петролен проект на територията на Китай.

Пекин погледна смело към Венецуела през 2013 година, когато Мадуро дойде на власт след кончината на Чавез през същата година.

Венецуела маха 5 нули от боливара, обвързва го с криптовалутаНиколас Мадуро обяви новина, която хвърли в смут икономисти и анализатори

Понастоящем икономиката на страната е в будна кома, хиперинфлация изяжда доходите на местното население, а огромните дългове дебнат в засада.

Потенциалните загуби за Китай от заемите, дадени на Венецуела, правят банкрута, в който изпадна южноамериканската страна, доста чувствителна тема.

Китайски медии цитират Мадуро да казва на китайския президент Си Дзинпин, че Венецуела иска „да проучи ефективни методи за финансиране” и енергийна кооперация.