Малка е вероятността цените на петрола да минат 80 долара за барел, като настоящата цена на черното злато е „справедлива“.

Това смята Мохамед бин Хамад Румхи, министърът на петрола и газа на Оман, предава CNBC.

„Мисля, че през остатъка от годината трябва да станем свидетели на стабилизация между 70 и високата граница на 70-те долара за барел, или ниска граница на 70-те долара и високата граница на 70-те долара“, казва той.

„Тъй като това е желанието на всички нас, които се кооперираме с ОПЕК - да осигурим пазар с достатъчно суров петрол, за да сме сигурни, че потребителите няма да бъдат засегнати и мислим, че настоящата цена е справедлива цена“, казва той.

По думите му, настоящите цени на петрола, около 70-80 долара за барел, „ще ни позволят да поддържаме нашите инвестиции и да продължим бизнеса, който ще ни даде гаранции под някаква форма, че бъдещето е по-светло от времето, в което цените бяха в размер на 30 и 40 долара преди няколко години“.

Попитан дали е съгласен с прогнозите на експертите за скок в цените на петрола до 90 долара за барел, той отвръща „не смятам така“.

Оман е най-големият производител на петрол в Близкия Изток, който не е член на ОПЕК, като страната пострада сериозно от спада на цените през 2015 г.

Това доведе до подписването на споразумение между ОПЕК и други страни производители, включително Русия, за ограничаване на добива на петрол с цел стабилизиране на цените.

Споразумението продължава да бъде в сила и днес, като целите на производителите е да поддържат цени в средата на 70-доларовото ниво. От друга страна обаче, САЩ критикува подхода, което провокира увеличаване на цените.

В същото време обаче, САЩ наложиха санкции на Иран, което автоматично постави цените на петрола под напрежение с перспектива за покачване.

Днес, 3 септември, суровият петрол сорт брент се търгува на цена от около 77 долара, докато петролът сорт WTI бе на цена от около 70 долара.

Колко петрол доби Саудитска Арабия през юли?Най-голям ръст в добива през юли отчитат от Кувейт, Нигерия и Обединени арабски емирства, докато спад се отчита от Иран, Либия и Венецуела


Ал Румхи отхвърли пртесненията, че изваждането на иранския суров петрол от пазара може да навреди на глобалните доставки, казвайки: „Бяхме уверени от някои от съседите ни, че те разполагат с капацитет да увеличат продукцията си, ако се налага“.

Според него, по-голяма заплаха крие евентуален спад на търсенето от Китай поради търговската война, която води страната със САЩ.

„Хората често се фокусират върху доставките – какво ще стане, ако Иран спре да доставя – но какво ще се случи, ако Китай намали потреблението си?“, казва той.

„Разглеждам това като възможност. Ако има сериозни търговски неразбирателства между САЩ и Китай, китайското потребление на енергия ще бъде повлияно негативно и възможността за производство и износ ще бъде засегната и мисля, а много хора се съгласяват с мен, че търсенето ще бъде повлияно, така че това не е добре за нас“, добавя той.