Заради покачващите се цени на енергията, суровините и труда, на белгийците им се налага да плащат повече за своята любима храна – пържени картофки или картофени пръчици.

Белгия е най-големият износител в света на картофки и други замразени картофени продукти, като в страната всяка година се обработват 5.3 млн. тона картофи и се изпращат към клиенти в над 160 държави.

"Картофките, разбира се, са толкова важен продукт за Белгия, че в емоционален план, когато порцията поскъпва с 10 или 20 цента, това е много по-съкрушително от поскъпването на пералня или чифт обувки," казва пред Ройтерс Бернар Льофавр, президент на националния синдикат на производителите на пържени картофки.

Освен с високите цени на енергията, които засягат домакинства и бизнес почти навсякъде, белгийците трябва да се съобразяват и със забраната за използването на вилици и чинийки за еднократна употреба, които традиционно са предпочитани при консумацията на картофки.

Това са най-скъпите пържени картофки в светаРесторант Serendipity 3 вече притежава световните рекорди за най-скъп бургер (295 долара) и сладоледен сладкиш (1 000 долара)

"Ние имаме нужда от газ, за да приготвяме картофки. Не можеш да пържиш картофки със свещ," казва Льофавр, който очаква цените да се покачат с около 10% в идните месеци, след като през последните две години останаха почти без промяна.

Пандемията от коронавирус също така доведе до недостиг на сосове, в това число и на майонеза, които са считани за задължителни от белгийците, когато консумират картофки.

За Бертран Баласи, който предлага картофки в улично заведение в Брюксел, повишението на цената е неизбежно.

"Има увеличения в цените на много неща, като мазнина, картофи, енергия. Така че дори и да знаем, че цената на картофките е символична, ние може да се наложи да я вдигнем, за да можем да продължим да предлагаме качествен продукт," казва Баласи пред Reuters.