Предстоящите продажби на жилища в САЩ се понижиха с 16% през ноември спрямо октомври, след като срока за популярния данъчен кредит за купувачите на първо жилище изтича на 30 ноември, сочат данни от Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти, пише The Wall Street Journal.

Според доклада продажбите на съществуващи домове ще продължат да спадат и през следващите няколко месеца.

Индексът, следящ броя на предстоящите продажби, който отчиташе повишение девет поредни месеци преди да спадне през ноември, беше с 15.5% по-висок в сравнение с ноември 2008 г.

Федералният данъчен кредит за купувачите на първо жилище в крайна сметка беше удължен до края на първата половина на 2010 г., в опит отново да бъде увеличен броят на купувачите.

Предстоящите продажби на жилища са един от важните показатели за цялостното състояние на пазара на недвижими имоти, защото отчита най-рано тенденциите и настроенията на купувачите и продавачите.