Кой кой е в хит-парада на длъжниците
Твърде висока беше цената, която ЕС заплати за спасяването на Гърция от фалит. При това страната далеч не е единственият грешник. Кои са отличниците и кои двойкаджиите по отношение на дълговете и бюджетните дефицити?
В края на миналата седмица Европейската статистическа служба Евростат огласи данните за 2009 година. Те показват, че Ирландия е страната с най-лоши бюджетни показатели сред 27-те. С бюджетен дефицит от 14.4 на сто от БВП тя е едноличен лидер в черния списък на Брюксел. В момента ирландското правителство е принудено да налива милиарди за спасяването на изпадналата в затруднения Англо-Ирландска банка. Затова съществуват опасения, че през тази година бюджетният дефицит може да достигне почти 1/3 от БВП на страната.
Веднага след Ирландия се нарежда Великобритания с 11.4 процента бюджетен дефицит, следвана от Испания с 11.1 на дупка в текущата сметка.
В условията на глобална икономическа и финансова криза нито една от 27-те страни от ЕС не е успяла да приключи 2009 година с бюджетен излишък, личи още от данните на Евростат. Най-малък дефицит са имали Люксембург - 0.7 процента, и Швеция - 0.9 на сто. Особено в източноевропейските страни, в т.ч. България, има тенденция към повишаване на бюджетните дефицити. В тази група се нареждат още Латвия и Унгария.
Другият черен списък - този на длъжниците, пък се оглавява от Италия. През миналата година общата задлъжнялост на страната е достигнала 116% от БВП на страната. Да припомним, че Договорът от Маастрихт поставя граница от 60 на сто спрямо БВП.
С това Италия изпреварва с малко дори Гърция, която се отърва на косъм от фалит. Следва Белгия с 96% дългове. Страната в момента е разтърсвана от държавна криза, след като вече 4 месеца остава без функциониращо правителство.
Германия е на шесто място сред длъжниците в Европа със 73.4 процента дълг. Страната обаче има най-високият икономически ръст в еврозоната и изглежда най-бързо преодолява последиците от кризата.
Източник: Дойче веле