Нуждае ли се търговията с влияние у нас от регламент?
Посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик изрази мнение, че в България трябва да се създаде законодателна рамка по отношение на лобизма. Той заяви, че преди да стане конгресмен, е работил като лобист на частна фондация за събиране на средства за Филипините и Тайланд.
По думите му целта е била да привлече повече средства от американското правителство. Не мислех за себе си като търговец на влияние, а като за просветител, заяви Уорлик. Лобистите в най-добрия случай предоставят информация на законодателите, добави той на откриването двудневна конференция на тема "Ролите на лобистите.
Подкупите и корупцията са равносилни на лобиране, заяви Джеймс Уорлик. Въпросът е не дали лобизмът се случва, а как се случва и по какъв начин може да се контролира, уточни той. Според Уорлик лобистите трябва да бъдат регистрирани, както и членовете на Конгреса да бъдат прозрачни - какъв е дневният им график, с кои компании се срещат.
Все още не сме готови за цялостен закон за лобизма, заяви председателят на парламента Цецка Цачева. Тя откри двудневна конференция на тема "Ролите на лобистите". Форумът е организиран от Народното събрание и Института за икономическа политика, с подкрепата на посолството на САЩ в България.
Цачева посочи неуспешните опити в предишни парламенти за приемане на такъв закон. В България нямаме професионални лобисти, на които се плаща, за да прокарват една или друга законодателна инициатива, отбеляза Цачева. Тя предложи ориентиране към европейските практики за въвеждане на правила и норми, които да дават прозрачност какво се прави от представителите на обществени организации и народните представители.
Председателят на парламента посочи, че мнението й най-много се доближава до практиката в Германия, където всяка година Будестагът прави публичен регистър на лобистите, които могат да изразяват позиции по определени законопроекти. По думите й очерталите се обществени отношения по темата за лобизма не могат да останат без отговор.
Източник: бТВ