Унгария поема председателството на ЕС сред мрачни очаквания
В парламента на Унгария тази вечер ще се състои официална церемония, на която белгийският премиер Ив Льотерм ще предаде на унгарския си колега Виктор Орбан председателството на Европейския съюз, което започна на първи януари и бе помрачено от силните критики относно приетия закон за медиите в Унгария.
Същевременно правителството на премиера Орбан не изключи възможността да промени някои елементи от спорния закон, ако Европейската комисия поиска това.
Рано е да се каже дали унгарските власти ще променят закона за медиите. Нека изчакаме коментарите на Европейската комисия и тогава ще решим как да се справим със ситуацията, ако е необходимо, заяви външният министър Янош Мартони на срещата с чуждите журналисти в Будапеща. Поводът за нея бе започналото на 1 януари унгарско 6-месечно ротационно председателство на Европейския съюз.
Янош Мартони нарече прекалени някои коментари, изказани за закона в Европа. Не бих казал, че те улесняват нашата работа като председател на ЕС, допълни той. Особено критично реагираха Германия и Франция. Париж поиска в закона да бъдат внесени промени.
Унгарското председателство на ЕС ще бъде вторият провал на нова страна-членка след Чехия, коментира вчера чешкият вестник „Хосподарске новини". Изданието сравнява двете страни и посочва, че Прага и Будапеща са сътворили „пълна каша". Чешкото председателство на ЕС няма да бъде забравено скоро заради своите гафове. Будапеща искаше да е „тореадорът", направляващ ЕС, но сега вместо това Брюксел укротява Унгария.
Предизвикателствата, пред които е изправен 27-членният блок и без това са достатъчно обезкуражаващи - криза с дълга в еврозоната, интеграцията на ромското малцинство и тежки преговори за дългосрочния бюджет на ЕС, коментира АФП.
Сред предизвикателства, пред които Унгария е изправена като ротационен председател, най-голямото е кризата с дълга в еврозоната.
Будапеща ще бъде председател по време на старта на изключително деликатните преговори за бюджета на ЕС за периода 2014-2020 година, който предизвиква противоречия между богатите страни, като Великобритания, Франция и Германия, и бедните източноевропейски страни-членки.
Друг въпрос, който потенциално може да предизвика разделение, е разширяването на Шенгенската зона.
Румъния и България, подкрепени от Унгария, се надяват да се присъединят към Шенген през март 2011 година, но Германия и Франция решиха да блокират тяхното членство, което смятат за преждевременно.
Източник: БНР, Фокус