Да инвестираш на външните пазари
Родната борса е зациклила през последните месеци, като индексът на сините чипове се търгува в изключително тесни граници в диапазона 400-450. Всичко това може да кара инвеститорите все по-често да поглеждат към външните пазари. Какво обаче трябва да имат в предвид последните, когато правят това.
Възможност за диверсификация и по-голяма динамика
Външните пазари предоставят големи възможности за инвеститорите както по отношение на разнообразяване на позициите им (по сектори, активи и пазари), така и по отношение на динамиката.
Липсата на такава на родния пазар прави инвеститорите изключително негативно настроени към него, като много от тях вече са тотално незаинтересовани и го напускат.
Възможност за ползване на заемен капитал
Ограничените ресурси пък след един дълъг период на спад на родните индекси в последните няколко години, е направил инвеститорите с изключително слаби възможности за насочване на нови и свежи капитали към борсата.
В контекста на последното, на повечето външни пазари инвеститорите ще имат достъп до заемен капитал, който може да е изключително ценен в настоящия момент.
Разбира се, спекулантите не биват да забравят, че ползването на заемен капитал, освен възможности за по-големи печалби, създава такива и за по-големи загуби.
Различна корелация
Макар световните индекси да са до голяма степен обвързани и зависими един от друг, те често се движат в различна посока или с различни темпове.
На фона на тоталната липса на посока на родния пазар през последните две години, световните борсови индекси регистрираха силен ръст от дъната си по време на кризата.
В тази насока инвеститори насочили част от своите средства на международните пазари, можеше да са отбелязали значително по-добри резултати, както и да са със значително по-ликвидни позиции от тези на родния пазар.
Валутен риск
Освен по-големите рискове на международните пазари, при ползване на заемен капитал (на родния пазар ползването на такъв е почти невъзможен), инвеститорите са изправени и пред друг много сериозен такъв - валутен риск.
Това е рискът, свързан с обезценяването на местната валута в страната, в която са инвестирали своите средства, която може да им „яде от печалбата", или откровено да им увеличава загубата.
Друг специфичен риск
Инвестирането в компании в други държави крие и специфичен риск. Недостатъчното добро познаване на законите и традициите, както и на бизнеса на една компания, може да подведе инвеститорите да не вземат правилно и напълно добре обосновано решение за инвестиция.
Възможности за хеджиране
Възможно е да откриете актив, който да е с обратна корелация на вашите инвестиции, или който да ви предпазва от потенциална висока инфлация, обезценяваща вашите спестявания. Това най-често става посредством инвестиции в стоки, благородни метали, други нециклични сектори и компании и инфлационно обвързани облигации.
Как става инвестирането?
Да инвестираш на чужди пазари е по-лесно от всякога. Това дори не изисква откриването на сметка в брокер в съответната държава и превод на средства към нея. Все повече големи чуждестранни брокери с интернет платформи, даващи достъп до почти всички пазари са представени у нас. Това, което трябва само да направите, е да намерите кой брокер и платформа котира търсения от вас инструмент.