Бързи и много богати
Пътят, който води до натрупване на богатство, често е дълъг и неравен. Но богатството умее и да се усмихва на някои смели предприемачи, като повиши статуса им до милиардери само за няколко години. Една тенденция, която изглежда се ускорява в малкия свят на мрежата, съобщава Yahoo!Finance.
Редица млади американски милиардери, които се появиха в годишната класация на Forbes, са направили богатството си благодарение на високотехнологичния сектор, но е любопитен фактът, че младите вълци от мрежата забогатяват доста по-бързо от интернет пионерите.
Все още непоклатим на второто място в класацията на Forbes, Бил Гейтс, съоснователят на Microsoft (1975 г.), се е нуждаел от 12 години, за да стане доларов милиардер. Превръщането в доларов милиардер отнема 19 години на Стив Джобс.
Съоснователите на Yahoo ! Дейвид Фило и Джери Янг, както и иконата на онлайн магазина Amazon Джеф Безос влизат в списъка на милиардерите само за четири години след основаване на компаниите си.
Пиер Омидиар се представя още по-добре. Той основава Auction Web- сайт за онлайн търгове, през 1995 г., който по-късно е прекръстен на... eBay. Три години по-късно и само няколко седмици преди листването на компанията на борсата, богатството на Омидиар възлиза на цели 6.7 млрд. долара.
При това тенденцията продължава да се ускорява. Ерик Лефкофски, който е един от съоснователите на сайта за групово пазаруване Groupon и една от новоизгряващите звезди в сектора, постига статуса на милиардер за само 2.5 години. При това той е можел да направи това още по-бързо, ако се беше поддал на натиска на няколко потенциални купувачи през 2010 г., но Лефкофски решава да запази контрола над компанията си и да я въведе на борсата през 2011 г. Сега той държи 20% от Groupon, оценена на пазара 12 млрд. долара.
За да се направи състояние мълниеносно, няма нищо по-добро от надуването на балон. Изобретателят и „сериен предприемач“ Джей Уокър, става милиардер през 1999 г., с въвеждането на борсата на сайта за „добри туристически планове“ Priceline, създаден едва една година по-рано.
Но не е само въпрос да направиш 1 млрд. долара, а и да го запазиш. Гари Уиник може да каже нещо по въпроса. След като основа телекомуникационния оператор Global Crossing през 1997 г., той стана милиардер за по-малко от две години. Което не попречи на компанията зрелищно да фалира през 2002 г., превръщайки активи за 30 млрд. долара в дим.