Как се краде от банкови карти?
Кражбите от банкови карти у нас са се увеличили тройно, съобщиха от полицията. Най-рисковите банкомати са по морето, където ежедневно се теглят големи суми пари.
С развитието на технологиите се развиват и крадците. Те използват все по-съвремена техника, за да ограбят картата - като започнем от камери и скимиращи устройства и стигнем до съвсем обикновена вилица. Ето и най-популярните трикове за обир на банкова карта:
Скимиращо устройство
То има за цел да копира данните от картата и да открадне пин кода. Копирането на даните става с четящо устройство, монтирано на мястото за поставяне на картата. За открадването на кода има три начина – камера, монтирана наблизо, надничащ през рамото човек или допълнителна клавиатура.
Камерите, които използват крадците, вече са цифрови. Те са с батерии, които издържат до 72 часа и се монтират на различни места. Могат да бъдат поставени в рекламните стикери или в лайсните на банкоматите.
Фалшивите клавиатури приличат на истинската и се поставят върху нея. Те имат за цел да „запомнят“ пина, дори ако теглещият го е закрил с ръка.
Снимки: МВР
Фалшиви банкомати
Устройствата са сглобени от крадени части от други банкомати. След поставяне на картата в такъв банкомат, той я гълта и снима пина. Връща я със съобщение "Няма наличност" или "Няма връзка". У нас такива банкомати все още не са използвани.
Ето и някои по-екстраваганти методи за кражби на пари от банкомати:
В Полша банкомат беше откраднат с трактор. Крадците първо откраднали трактора, а след това с негова помощ изскубнали банкомата от стената.
В Перник през миналия месец също се опитаах да откраднат банкомат по подобен начин. Крадците са използвали откраднат микробус и метално въже. Операцията им обаче не е била успешна.
През юни пък в столичния квартал „Надежда“ неизвестни взривиха банкомат, като разпиляха голямо количество пари по тротоара.
Във Франция румънци откраднаха около 1 млн. евро с вилица. За целта се използва обикновена вилица с прегънати зъбци. Бандитите теглят малка сума с банкова карта. Докато издърпват банкнотите, мушват и заклещват изкривените зъбци на вилицата в отвора на банкомата, през който излизат банкнотите.
После заявяват второ теглене на по-голяма сума пари. В този случай банкоматите са настроени така, че банкнотите се "разполагат" в позиция, близка до отвора за теглене, в очакване клиентът да валидира операцията.
Престъпниците обаче точно тогава анулират тегленето и с помощта на вилицата издърпват банкнотите. Банкоматът регистрира само първо теглене на банкноти, но не и следващите анулирани заявки и така операцията с вилицата може да бъде повторена няколко пъти.
Как да се защитим?
Закриването с ръка, когато изписвате пин кода, остава един от най-сигурните начини.
Използвайте карта с чип – досега няма данни от такава да са откраднати пари.
Използвайте банкомати, монтирани в клонове на банки, в молове или големи търговски обекти.
Абонирайте се за SMS – известяване. Така ще получавате информация при всяко теглене и ще можете да реагирате своевременно, ако имате подозрения за измама.
Как да реагираме, ако станем жертва на кражба?
Веднага трябва да се обадим в кол-центъра на банката, за да блокираме картата. Обикновено на банкоматите са посочени телефони за такива случаи.
Банката блокира картата, след което се издава нова с нов пин код.
Банката прави разследване на всеки сигнал за кражба. Ако такава бъде доказана, възможно е клиентът да получи част от парите си обратно.