Как се справят компаниите майки на българските банки?
Българската банкова система отчете 323 млн. лв. печалба за първите шест месеца на годината, което е с 2.5% повече, в сравнение със същия период година по-рано, показват данни на Българска народна банка (БНБ).
Балансовите активи на банковата система през второто тримесечие пък нарастват с 2% до 79.4 млрд. лв.
В същото време дълговата криза в Европа се вихри с пълна сила, а много от българските банки имат чужди собственици и разчитат за сериозна част от финансирането си на тях.
Вижте как се справят компаниите-майки на българските банки през 2012 г. и какви са по-важните новини около тях от началото на годината:
Към края на юли най-голямата банка по активи в България е Уникредит Булбанк. Нейната компания майка е най-голямата италианска банка UniCredit.
В началото на този месец банката успя да пласира емисия обезпечени облигации на стойност 750 млн. евро с падеж през януари 2012 г., като офертите надхвърлиха три пъти предлаганото количество облигации.
UniCredit обяви нетна печалба в размер на 169 млн. евро за второто тримесечие, което представлява спад с 67% на годишна база. Банката разочарова пазара, след като предварителните очаквания бяха за печалба в размер на 302 млн. евро.
Банката е увеличила провизиите си за лоши кредити до 1.9 млрд. евро през второто тримесечие, което е с 37% повече, в сравнение с първото тримесечие и с 62% повече, в сравнение със същия период година по-рано.
За последната една година акциите на италианската банка поевтиняват с близо 45%.
В началото на този месец международната рейтингова агенция Standard and Poor’s потвърди най-високия възможен в момента рейтинг на УниКредит Булбанк (дългосрочен рейтинг BBB и краткосрочен рейтинг A-3 ). Перспективата също бе потвърдена на „Стабилна“.
От агенцията отбелязаха, че запазването на рейтинга се дължи и на подкрепата, която банката при необходимост би могла да получи от прекия си собственик УниКредит Банк Аустрия като „стратегически важна дъщерна банка“ за УниКредит в Централна и Източна Европа.
Втората най-голяма банка по активи в България е Банка ДСК. Нейната компания майка е най-голямата унгарска банка OTP Bank, която в петък отчете най-голямата си тримесечна печалба от две години насам.
OTP обяви 41.07 млрд. форинта (182.7 млн. долара) печалба за второто тримесечие на 2012 г., в сравнение с 37.29 млрд. форинта (134.7 млн. евро) година по-рано.
Предварителните очаквания на анализаторите бяха за печалба в размер на 34.38 млрд. форинта (124.2 млрд. евро), според проучване на portfolio.hu. Печалбата на OTP се дължи до голяма степен на по-ниските данъци след предишни отчисления, свързани с положителната репутация в някои от подразделенията й.
От OTP обявиха, че чуждестранните й подразделения са допринесли с 42% към печалбата и за второто тримесечие, в сравнение с малко над 30% година по-рано, като подразделенията в Русия и България са били с основен принос.
Провизиите на банката за лоши кредити възлизат на 64.1 млрд. форинта (231.6 млн. евро) през второто тримесечие, в сравнение с 58.74 млрд. форинта (212.3 млн. евро).
От OTP отчитат нови лоши кредити на стойност 80 млрд. форинта (289.1 млн. евро) за второто тримесечие, в сравнение с 51 млрд. форинта (184.3 млн. евро) в предишното тримесечие. Това е и най-високото им ниво от осем тримесечия насам.
Банка ДСК отчете най-голяма печалба сред българските банки в размер на 116.9 млн. лв. за първите шест месеца на годината.
Челната тройка на банките в България се оформя от Райфаизенбанк България, която е собственост на австрийската Raiffeisen Bank International AG, която обяви 685 млн. евро печалба преди данъци за първото тримесечие, или с 69.1% повече, в сравнение със сщия период на миналата година.
Консолидираната й печалба скача до 541 млн. евро, в сравнение с 270 млн. евро година по-рано.
Провизиите на банката за лоши кредити намаляват с 27% на годишна база до 153 млн.евро.
В началото на миналия месец австрийската банка пласира петгодишни облигации за 750 млн. евро с падеж през юли 2017 г.
В интервю за Wirtschaftsblatt на 20 юли главният изпълнителен директор на банката Херберт Степич обяви, че банката няма планове за по-нататъшно увеличаване на капитала, тъй като пазарните условия в момента не способстват за това.
Четвъртата най-голяма банка по активи е Първа инвестиционна банка, която е една от малкото на местния пазар, които нямат чужд собственик. Веднага след нея се нарежда Обединена българска банка (ОББ), която е собственост на най-голямата гръцка банка NBG Bank.
На 31 юли рейтинговата агенция Standard & Poor's потвърди дългосрочния и краткосрочен рейтинг на ОББ, респективно B- и C, и преустанови наблюдението за евентуално понижение на рейтинга, която започна на 3 декември 2010 г. Перспективата по рейтингите е отрицателна.
От агенцията съобщиха, че решението им отразява по-малките им опасения в краткосрочен план по отношение на финансирането на ОББ и на влошаването на качеството на активите. ОББ разчита все по-малко на финансиране от своята банка майка в последните месеци, което я прави по-малко уязвима на евентуално влошаване на положението в Гърция, според агенцията.
В края на юни някои от най-важните ръководители на NBG напуснаха постовете си, в това число и главния изпълнителен директор Апостолос Тамвакакис. Той бе заменен от Александрос Турколиас.
Финансовият директор на банката Бабис Мазаракис също напусна, след като председателят Василис Рапанос беше се оттеглил от банката, за да стане финансов министър на Гърция. Малко след като пое поста обаче, той се отказа от него по здравословни причини.
В началото на настоящия месец пък NBG подаде оферта за придобиването друга гръцка банка Emporiki, която е собственост на френската Credit Agricole.
Лошите кредити на NBG са се увеличили над четири пъти от 2008 г. до първото тримесечие на 2012 г. Необслужваните кредити достигат 15.5% от кредитния портфейл на NBG през първото тримесечие на тази година. Делът им е бил 13% през декември 2011 г. Банката обяви планове да продаде миноритарния си дял в турското си подразделения - Finansbank, за да подобри капиталовата си адекватност.
Еуробанк И Еф Джи е шестата най-голяма банка по активи в България и е собственост на втората най-голяма гръцка банка EFG Eurobank Ergasias SA.
В края на юли от гръцката банка обявиха, че ще се отделят от EFG Group по настояване на европейските регулаторни органи.
EFG Group ще прехвърли 43.55% от свия 44.7-процентен дял в гръцката банка на девет от по-младите членове на фамилията Лацис, която е основен акционер в Eurobank и е натрупала богатството си от корабна търговия.
Eurobank вече няма да бъде включване в консолидираните отчети на EFG Group.
Eurobank EFG отчете 236 млн. евро загуба за първото тримесечие на 2012 г., след като беше обявила печалба от 74 млн. евро за същия период на 2011 г.
В края на първото тримесечие делът на необслужваните кредити на банката е достигнал 17.2%, в сравнение с 11.4% година по-рано. Депозитите на банката пък намаляват до 31.6 млрд. евро в края на март, в сравнение с 32.5 млрд. евро в края на предходното тримесечие.
Осмата най-голяма банка по активи в България е SG Експресбанк, която е част от втората най-голяма публична френска банка Societe Generale.
Вчера Societe Generale пласира емисия облигации за 1.0 млрд. евро с падеж през февруари 2018 г.
Банката обяви печалба от 433 млн. евро за второто тримесечие, или с 42% по-малко, в сравнение с отчетения 747 млн. евро положителен резултат за същия период година по-рано. Понижението се дължеше на 200 млн. евро отчисления, свързани с руското й подразделение Rosbank и на 200 млн. евро отчисления, свързани с базираната в Лос Анджелис TCW.
Приходите и падат с 3.6% до 6.27 млрд. евро.
В началото на месеца главният изпълнителен директор на банката Фредерик Удеа заяви, че общата й експозиция към дълга на проблемните Италия, Испания, Гърция, Португалия и Ирландия е “незначителна” и възлиза на около 2.2 млрд. евро към края на юли.
Челната десетка на най-големите банки по активи в България се оформя от Банка Пиреос, която е собственост на четвъртата най-голяма гръцка банка Piraeus Bank.
На 3 август рейтингивата агенция Standard & Poor's потвърди дългосрочния и краткосрочен рейтинг CCC и C, респективно на Piraeus Bank S.A. Перспективата по рейтингите е отрицателна.
Потвърждението на рейтинга идва след изявлението на Piraeus от 27 юли, че ще придобие 14.7 млрд. евро активи и 21.4 млрд. евро задължения на Гръцката Аграрна Банка (ATE Bank) основно с помощта на гръцкия Фонд за финансова стабилност, който ще покрие разликата между активите и задълженията.
Освен това фондът ще инжектира допълнителни 500 млн. евро в Piraeus, така че банката да може да поддържа ниво на капиталова адекватност над 8%.
Piraeus също е сред банките, подали оферти за придобиването на Emporiki.
Финансовият резултат на банката преди данъци е загуба от 80 млн. евро. Резултатът за разпределение на акционерите за първото тримесечие на 2012 г. след данъци е печалба от 298 млн. евро, като тук са отчетени отложените данъци, свързани с отписването на гръцкия държавен дълг, което води до стабилизиране на нетния финансов резултат и на капитала.
Заделените провизии за лоши кредити нарастват със 78% на годишна база до 296 млн. евро.
Единадесетата най-голяма банка по активи в страната е Алфа Банк. Гръцката компания майка отчете 107.8 млн. евро загуба за първото тримесечие при заделени провизии за лоши кредити в размер на 320.7 млн. евро.
Депозитите на банката са намалели с 1.5 млрд. евро, достигайки 27.9 млрд. евро в края на месец март.
Alpha Bank също е сред кандидат-купувачите на Emporiki. Френската Credit Agricole се опитва да продаде Emporiki, за да намали експозицията си към Гърция, но това вероятно ще й струва 2 млрд. евро.
Гръцкият спасителен фонд иска да избегне наливането на допълнителен капитал след придобиването й от страна на някоя от гръцките банки. По изчисления на анализатори ще са необходими 2 млрд. евро, за да покачи капиталовата адекватност на Emporiki до около 10%. Значително повече обаче ще са необходими, за да бъде защитена банката от бъдещи загуби по кредитите си.