Ставате ли за предприемач?
Много хора мечтаят да започнат собствен бизнес, но не всеки става за това. Да работиш за някой друг си има редица предимства - от здравните и социалните осигуровки до редовното работно време и компанията на колегите ви, пише Investpedia.com.
Ако обаче мислите за това да успеете сам, обмислете внимателно дали притежавате необходимите качества за това.
Добрите лидери създават ли се или се раждат такива? Никой не знае със сигурност, но успешните предприемачи изглежда споделят следните отличителни черти:
Дисциплина
За да имате успех в собствения бизнес, трябва да имате дисциплината да си определите работно време, да спазвате срокове, да търсите нови клиенти и да избягвате неща, които отвличат вниманието ви, като вашия телевизор например.
Пестеливост
За да избегнете фалита, когато компанията ви е нова или пък времената са трудни, трябва да сте готови да намалявате, понякога сериозно, разходите си. Да продължите да имате собствен бизнес трябва да е по-голям приоритет за вас от това да си купувате нови дрехи или други хубави неща. Добра идея я е да сте пестеливи не само в месеците, когато е по-трудно, но и в добрите месеци, за да трупате средства в сметката си, които ще ви помогнат, когато бизнесът ви не ви носи приходи.
Самоувереност
За да успявате успешно да продавате на другите вашия продукт или услуга, вие трябва да сте си най-големият почитател. Ако вие не вярвате, че сте един от най-добрите в това, което правите, никой друг няма да повярва също. Клиентите рядко се появяват току-така, което означава, че трябва да имате желание да се рекламирате и да питате за работа, където и когато е възможно.
Добри комуникационни умения
Клиентите не винаги изказват ясно очакванията си. Вместо да налучквате какво искат, не трябва да се страхувате да задавате много въпроси. За да сте сигурни, че оправдавате очакванията на клиентите си, обратната връзка по време и след изпълнение на възложените задачи е добра.
Смиреност
Малцина клиенти ще очакват от вас да сте идеални, но ако не можете да си признаете и да се извините, когато направите грешка, ще бъдете зачеркнат от техните списъци.
Честност и почтеност
Когато имате собствен бизнес, вашата репутация е от съществено значение. Не разполагате с имиджа на компания, на който да се уповавате и не можете да се извинявате с някой лош служител. Вие сте компанията и вие сте служителят. Всичко, което правите, трябва да се отразява добре на бизнеса ви.
Отлични умения за водене на документация
Много важно е да знаете кога сте изпратили фактури, кога са ви платили, кой ви дължи пари, с колко пари разполага фирмата ви, колко сте изкарали и колко трябва да изкарате. Подробната и точна документация е от съществено значение за финансовото здраве на вашия бизнес и е необходима за данъчни цели.
Мотивация
Няма да станете успешен бизнесмен с гледане на телевизия по цял ден. Дори и когато си мислите, че разполагате с ден за почивка, не отлагайте задачите до последната минута. По-добре е да свършите колкото се може повече работа, когато времената са трудни, защото никога не знаете какво ще ви донесе следващия ден.
Също така забравете отлагането на цялата работа за последния възможен ден и вършете част от нея по-рано. Колкото по-бързо завършите дадена задача, толкова по-бързо можете да преминете към следващата, което означава повече пари в джоба ви.
Ако се справяте в срок, това също така засилва доверието от страна на клиентите ви, че на вас може да се разчита. Вероятно няма нужда да се споменава, но изпускането на краен срок не е приемливо, освен в най-извънредни обстоятелства.
Гъвкавост
В определени периоди бизнесът върви по-добре от други и работата нараства неочаквано. Трябва да сте готови да внесете промени в бизнеса си и в работното си време, така че да се нагодите към желанията на клиентите ви.
Способност да поставяте граници
Поддържането на известна гъвкавост е добра идея, но също така трябва зададете определени граници, както и реалистични очаквания у клиентите си. Тези неща не трябва да бъдат правени изрично, а по-скоро да се наложат като норма, докато учите хората как да се отнасят с вас.
Не отговаряйте на телефона или имейла си след края на работното време, не приемайте неприемливи крайни срокове или непреодолимо количество работа, и не позволявайте на клиентите си да опитват да свалят цената, след като е договорена или да отказват да плащат, след като сте свършили работа.
Добро здраве
Когато работи за себе си, няма платени болнични, така че трябва да работите и когато сте болен, да наваксвате пропуснато по-късно или да приемете пропуснатите ползи. Трябва също така да можете да си позволите да плащате сами здравните си осигуровки, както и тези на съпругата/съпруга и на децата.
Способност да балансирате
Когато работят от вкъщи, работохолиците трудно разбират кога да спрат и да направят почивка. За тези, които са по-добри в почивките пък, е също толкова трудно да спрат да разпускат и да започнат да работят. Независимо към кой от двата типа спадате, когато работите за себе си, трябва да излизате извън зоната си на комфорт, за да запазите баланса между работата и личния живот.
Оптимизъм
Не винаги ще имате много работа и не винаги ще получавате всички поръчки или клиенти, които искате. Трябва да продължавате да се трудите, да запазите положителна нагласа и да не приемате отказите лично, или скоро ще се озовете в офис, работейки за някой друг.