Борисов настоява във Виена за „реални действия“ по проекта „Набуко“
„Ако искате нашият проект - интерконекторна връзка между България и Турция да бъде част от първи етап „Набуко”, Комитетът може да подкрепи финансово страната ни, ако обаче не се ангажирате, тя ще бъде построена само за аварийни нужди, преди 2018 г., с инвестиция в размер на около 100 млн. лв. от “Булгартрансгаз”. Това заяви премиерът Борисов по време на участието си в Среща на високо ниво, организирана от Комисия „Набуко”.
Премиерът и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев са на двудневно работно посещение във Виена, Република Австрия, припомня правителствената информационна служба.
„Искаме реална диверсификация. „Набуко е жизнено важен за представените днес тук страни, той е проект, чиито измерения имат не само регионално, но и общоевропейско значение. Той е един от водещите проекти на „Южния газов коридор”, който е в състояние да гарантира реална диверсификация на газовите доставки не само за страните, през които минава трасето, но за Европа, като цяло.”, подчерта в приветственото си слово министър-председателят.
„С моето участие на министерската среща днес искам ясно да заявя ангажимента и подкрепата на България за своевременното реализиране на този стратегически проект. Изпълнили сме всички критерии по “Набуко”, като сме ратифицирали Междуправителствено споразумение и Споразумения за подкрепа на проекта на териториите на държавите, през които ще преминава трасето на газопровода.”, допълни още той.
По думите на Борисов, въпреки че партньори по проекта са големи енергийни компании от държави-членки на Европейския съюз и проектът има подкрепата на Европейската комисия, България очаква реални действия за реализиране на проекта преди 2018 година.
„Диверсификацията на газовите доставки е основен приоритет за България. Отчитаме ключовата роля на приятелски страни като Азербайджан в тази насока“, допълни той.
Според премиера страната ни работи активно за изграждане на реверсивна междусистемна връзка с Турция, на интерконектор с Гърция, а с Румъния, проектът вече е в процес на строителство и не на последно място – газопроводът „Южен поток“, който ще диверсифицира маршрута за доставка на природен газ от Русия.
„Специално внимание отделяме на търсенето на природен газ в българския шелф на Черно море.”, изтъкна г-н Борисов. „През 2014 г. по програма „Набуко” трябва вече да тече газ, към днешна дата нямаме финансиране, нямаме реализиран проект, както казва европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер, за 3 години работа, има само 4 години закъснение”.
Комитетът е създаден поради необходимостта страните-участнички в проекта да обсъждат и взимат общи решения, като по време на днешната среща беше приета декларация на министрите за подкрепа на „Набуко”. Декларацията е силен политически израз на подкрепа на проекта пред производителите на природен газ, потребителите и финансовите институции.