Рекорд при отчетния песимизъм в САЩ
Отчетният песимизъм в САЩ се е повишил до най-високи нива от февруари 2009 г., когато пазарът бе в силен „мечи цикъл“.
През последните четири седмици процентът на компаниите, които обявиха, че резултатите им ще са под средните очаквания, е бил с 4.3% повече, в сравнение с тези, обявили, че очакват по-високи печалби.
Предупреждения, че очакванията са твърде високи вече направиха от водещи щатски компании, като най-големия световен производител на чипове - Intel Corp. и индустриалния конгломерат Caterpillar.
Тези предупреждения станаха реалност, дори след като анализаторите занижиха прогнозите си за печалбите на щатските компании с 11 процентни пункта през тази година.
Според „мечи“ настроените инвеститори, понижението с 1.7% в печалбите на щатските компании, което е първото очаквано понижение от три години насам, ще ограничи по-нататъшното поскъпване на акциите.
Според противниците им - „биковете“, щатските акции имат простор за по-нататъшен ръст, като по-лесно ще могат да изкарат по-добри от очакваните занижени резултати.
„Икономиката е относително слаба и най-вероятно по-слаба, отколкото повечето хора смятат“, според Уилям Фрелс, анализатор в Mairs & Power Inc. - фонда, управляващ близо 4.5 млрд. долара, цитиран от Bloomberg.
“Не бих се изненадал, ако резултатите на щатските компании се окажат леко под очакванията. Въпросът е колко точно под тях“, допълва специалистът.
Щатската икономика е регистрирала най-слабия си ръст след рецесията. Междувременно, от МВФ занижиха вече на няколко пъти прогнозите си за световния икономически ръст.
Широкият индекс S&P 500 се е повишил със 112% от 12-годишния си минимум, достигнат през март 2009 г. За това безспорно са съдействали безпрецедентните мерки, предприети от Фед от 2009 г. насам.
Повишението на индекса допринесе за повишаване на съотношението му цена-печалба до 14.5, в сравнение с 13.7 към края на миналата година.