Търговията с акции вече не е толкова печеливша за инвестиционните банки
Търгуващите с акции звена на банките на Уолстрийт не се облагодетелстват особено от най-голямото рали на пазара от 2009 година насам, след като ниските търгувани обеми и слаби маржини ги заплашват да регистрират най-лошото си годишно представяне от шест години насам.
Приходите на тези звена се очаква да са се понижили с 14% през третото тримесечие в сравнение със същото на миналата година, което би било петото поредно понижение с по над 8%, според прогнози на JPMorgan Chase & Co.
Приходите за цялата година на петте най-големи щатски инвестиционни банки могат да са най-ниски от 2006 година насам, според анализатор от инвестиционната банка UBS.
Търговията с акции, която е генерирала приходи от 40 милиарда долара за деветте най-големи институции през изминалата година бе атрактивен бизнес, тъй като капиталовите изисквания за провеждането й не са били толкова стриктни като тези на паричните пазари.
Ниските обеми, обаче, са намалили оптимизма сред инвеститорите, като последните са останали скептични за състоянието на икономиката и на трудовия пазар.
„Това вече е бизнес, който осъществяваме при изключително тънък маржин“, коментира Ричард Стейт, анализатор в Atlantic Equities LLP, цитиран от Bloomberg. “Сега е въпрос на време много банки да се откажат от тези си звена“, допълва още анализаторът.
От Royal Bank of Scotland Group Plc обявиха през януари че излизат от кешовите фондови пазари, както и не са успели да намерят купувач на това си звено.
От Citigroup Inc. и Barclays Plc, които са с най-малки звена сред 9-те най-големи инвестиционни банки са загубили позиции за 12-те месеца, приключили в края на юни, докато най-печеливши са били от Goldman Sachs Group Inc. и Morgan Stanley.