За да отслабнете – откажете се от колата
Ако човек е склонен да вземе градския транспорт, само докато стигне до спирката ще изразходва 100 калории, изтъкват учените
Хората, които се притесняват колко ще напълнеят по празниците и си обещават през новата година да спазват диета, по-добре вместо да изхвърлят тестените и сладки храни, да не посягат към ключовете на колата, съобщи Science News.
Учени от университета на Илинойс, ръководени от професора по компютърни науки и математика Шелдън Джейкъбсън, напомнят, че теглото зависи не само от приетите калории, но и от движението, а оттук и от ежедневното пътуване с автомобил.
Затова, ако бъде намалена или храната, или времето в колата, това ще се отрази върху индекса на телесната маса.
Затлъстяването е проблем с много измерения, на който се отразяват медицински и социални фактори. Поддържането на здравословно тегло обаче зависи от консумираната и изразходваната енергия.
Досегашните изследвания са разглеждали тези два въпроса поотделно, но екипът на Джекъбсън е разгледал идвете страни.
"Лесен начин човек да е по-активен физически, е да прекарва по-малко време в автомобила", изтъкват учените.
Те са използвали данни за средния национален индекс на телесната маса, приема на калории и шофирането. За да уловят сложната зависимост между трите променливи, учените са създали модел с приетите калории и изминатите с автомобил мили.
Резултатите показват, че ако всички пълнолетни хора в САЩ карат по една миля (1.6 км) на ден по-малко, средният национален индекс на телесната маса ще намалее с 0.21 кг/кв. м след шест години.
Намаляването на калорийния прием със 100 калории на ден би довело до сваляне на национален индекс на телесната маса с 0.16кг/кв. м след три години.
Една миля по-малко в колата всеки ден наистина не е нещо неизпълнимо. Ако човек е склонен да вземе градския транспорт, само докато стигне до спирката ще изразходва 100 калории, изтъкват учените.