България е 42-а по човешка свобода
Нова Зеландия е първенец по човешка свобода, следвана от Холандия, Хонконг, Австралия, Канада и Ирландия според дебютното издание „Световен индекс на човешката свобода”, публикувано днес от канадския институт „Фрейзър” и германския „Либерален Институт” с подкрепата на американския институт „Катон”.
Световният индекс на човешката свобода измерва и икономическа, и личната свобода по различни критерии като стабилни пари , размер на правителството , свобода на търговията, регулиране на кредита, труда и бизнеса и т. н., съобщават от Института за пазарна икономика
Резултатът на България от 7.6 поставя страната на 42-ро място от изследваните 123 страни. Преди нас са Италия и Литва, а след нас са Словения, Корея и Кипър. Личната свобода в България получи оценка 8.0, а икономическата -7.2
Оценките за България показват превес на личната или гражданска свобода спрямо икономическата свобода, което е характерно за развитите страни и е особено силно изразено в Европа.
Според индекса България недостатъчно гарантирана лична сигурност (насилие, кражби и високо възприятие за престъпност). Втората проблемна област е свързана с несигурност по отношение на свободата на словото и независимостта на медиите. А третата -нюанси на враждебност към някои обществени прояви, например с религиозни.
Тези резултати потвърждават и допълват познатите проблеми с икономическата свобода – невъзможността за осигуряване на справедливост и равнопоставеност за всички субекти. Проявите на насилие, които подкопават личната свобода, както и високата корупция и неспазването на договорите, които намаляват икономическата свобода, са големите проблеми за България.
Дали ще има инвестиции и растеж, както и дали ще се чувстваме свободни като граждани, зависи от спазването на правилата, т.е. законност, независим съд, работеща полиция, ефективна и некорумпирана администрация.
Европа
Оценките за Европа показват сериозен превес на личната свобода във всяка част на континента. Различията обаче също са налице – южните страни са далеч по-малко свободни както икономически, така и що се отнася до личните свободи спрямо страните на север.
Очевидно измежду развитите демокрации по-богатите са тези, които успяват да гарантират свободата на гражданите си. Интересно е и сравнението между най-добрите в Европа (на север) и представителите от Северна Америка – европейците се справят по-добре с личните свободи, но отстъпват що се касае до икономиката.
Обединението на двата типа свобода, лична и икономическа, води и до сериозни размествания в световната класация, позната ни от чисто икономическите индекси.
Холандия се премества напред заради личната свобода и достига до второто място, а Япония, също поради личната свобода, влиза в топ 10.
Между първите десет се нарежда и Естония, която е един от най-добрите примери със силни резултати и в двете направления.
На другия полюс е Сингапур, където недостатъчната лична свобода изпраща една от най-свободните икономики близо по резултат до България.
Световният индекс на човешката свобода подреди страните в следния ред:
1. Нова Зеландия (8.73)
2. Холандия (8.47)
3. Хонконг (8.39)
4. Австралия (8.33)
5. Канада (8.33)
6. Ирландия (8.33)
7. САЩ (8.30)
8. Дания (8.30)
9. Япония (8.28)
10. Естония (8.28)
Нашите съседки Румъния и Гърция заемат 65 и 66 място, а в дъното на класацията на 121 място е Пакистан.