Над 1200 коли, карани от пияни шофьори или такива без книжки, са били спрени от движение в столицата. Солидната бройка се е натрупала от юли месец миналата година, след като парламентарната комисия по транспорта прие промените в Закона за движение по пътищата, които предвиждаха такова наказание.

„Общата бройка на колите, които КАТ-София е спрял от движение, до момента е 1268. Става много просто – когато спрем за проверка някой шофьор и установим, че той е пиян или няма книжка, му съставяме съответния акт и му вземаме талона на колата. Това автоматично означава, че той не може да си ползва автомобила, докато наказанието му не изтече”, обясни пред „Монитор” комисар Богдан Милчев, шеф на столичния КАТ. По думите му пък от началото на миналата година над 2000 шофьори са били хванати да карат пили. Те са били заловени при общо над 56 хил. проверки.

Интересен факт е, че бройката им е спаднала с около 500 в сравнение с 2011 година, въпреки че тогава проверките са били с 3 хиляди по-малко.

„Това може само да ни радва, тъй като спадът в тази цифра показва, че сме започнали да дисциплинираме шофьорите в София”, категоричен е Милчев. Той припомни, че наказанията за водачите от няколко месеца насам са още по-сурови.

При концентрация на алкохол в кръвта от 0.5 до 1.2 промила ще се отнема книжката за срок от 6 до 12 месеца и ще се налага глоба от 500 до 1000 лева. Санкциите ще са още по-драстични, ако шофьорът откаже проверка за алкохол или не си направи предписаното медицинско изследване, където трябва да даде кръв. Тогава свидетелството се взема за две години, а глобата набъбва до 2 хил. лева

Шофьорите, които пък са дали колата си на пиян, дрогиран или неправоспособен водач, също вече не се разминават без наказания. Според новия закон те се разделят с автомобила си за 30 дни. Наказанията за пешеходците също бяха завишени. В момента всеки, който пресича неправилно, се глобява с 50 лева.

„И тази година ще продължаваме да се борим с проблема и да правим всичко възможно да няма пострадали при пресичане. Всеки знае, че както самите водачи, така и пешеходците имат права и задължения, когато са на пътя. При неспазването на закона те също трябва да се санкционират. Само за 2012 година в София са били глобени над 7 хил. пешеходци”, обясни още комисар Милчев.