Хората изплуват, бизнесът затъва
Домакинствата използваха коледните и новогодишни празници, за да изчистят старите си дългове. Същото обаче не може да се каже за родния бизнес, който продължава бавно, но сигурно да затъва в дългове под натиска на слабата ликвидност.
"Въпреки че месец декември е свързан с много разходи, хората бяха активни в погасяването на стари задължения", коментира за "Стандарт" Тихомир Тошев, изпълнителен директор на фирмата за събиране на вземания "Фронтекс".
По думите му, хората предпочитат да стартират новата година на чисто, като някои от тях жертват средствата, предвидени за коледните и новогодишни празници, за да погасят натрупаните дългове.
На другия бряг обаче се намира бизнесът в страната. "Декември беше много слаб месец. Появяват се все повече задлъжнели фирми и все повече съдебни дела, заведени от техни кредитори", обясни Борислав Минев, управител на фирмата за събиране на вземания "КредитИнс".
По думите му, ситуацията с родния бизнес никак не е розова, като липсата на свободни капитали запраща в миналото практиката за извънсъдебни разплащания между фирмите и кредиторите.
Така, например, само представяната от Минев фирма в момента се занимава с над 700 съдебни дела срещу длъжници и над 860 изпълнителни дела. Липсата на ликвидност оказва ефект и върху фирмите за събиране на вземания, които по неофициални данни наброяват около 150 в цялата страна.
Оказва се, че събираемостта, която постигат, е твърде ниска, като понякога достига до едва 2-3% от общите непогасени дългове. "Това ще редуцира доста от участниците на този пазар, тъй като дейността им в тези условия е доста нерентабилна", добавя Минев.
Желанието на домакинствата да изчистят натрупаните дългове преди началото на новата година личи и от официалната статистика на БНБ. През цялата 2012 г. българинът е стопил с 15.7%, или 221.8 млн. лева, проблемните потребителски банкови заеми.
Освен на свитото кредитиране, това се дължи и на повишената финансова грамотност и като цяло подобреното планиране на семейния бюджет, категорични са специалистите.
При бизнеса обаче ситуацията е на обратния полюс. През 2012 г. родните фирми са увеличили проблемните банкови заеми с 9%, или 520.2 млн. лв., до общата сума от 6.2 млрд. лв.