България сред последните в ЕС по количество ток, купуван от дохода
В 15 града недоволни от високите сметки за ток и парно граждани излязоха на протести. Снощи във Варна се появи и първият пострадал - един от организаторите беше наръган с нож. Днес също се очакват протести.
Причината за масовото недоволство в цялата страна са високите декемврийски сметки за ток, при някои от които повишението е с или над 100%.
От електроразпределителните дружества обясняват високите сметки с различния срок на отчитане, студеното време, декемврийските празници и поскъпването на електроенергията от лятото с близо 14%.
Оказва се, че не само в страната ни протестират срещу високите цени на тока, но сериозно негодуване има и в една от най-богатите европейски страни и най-голяма икономика на Стария континент – Германия.
Имат ли повод родните потребители да негодуват срещу високите сметки за ток, ще проверим, като направим сравнение не само на цените за киловатчас енергия в ЕС, но и колко енергия купува брутният месечен доход във всяка една европейска страна.
Много често на българите им се повтаря, че ползват най-евтиния бензин, най-евтината електроенергия и т.н. Съпоставени с размера на доходите ни обаче, нещата далеч не изглеждат толкова евтини.
* Данни: energy.eu, wikipedia.org
Въпреки че цената на електроенергията в страната ни при ниво от 0.08406 евро за киловатчас е най-ниска по абсолютна стойност, брутният доход (изваден от статистиката на wikipedia) купува едно от най-малките количества енергия в ЕС.
Положителното в случая е, че не сме на последно място, както се вижда от таблицата, като след нас, макар и не много, са Румъния, Литва, Унгария и Словакия.
Интересното е, че в Германия, където се оплакват от поскъпването на тока, доходът им купува седмото най-голямо количество електроенергия, което е 2.8 пъти повече, в сравнение със страната ни.
Средното количество електроенергия, което брутният доход купува в ЕС, е при ниво от 10 257 киловатчаса, докато това в България е 4 793 киловатчаса - над два пъти по-малко.
Освен с най-ниска цена на тока по абсолютна стойност, страната ни е и с най-ниска енергийна ефективност, като за производството на единица икономическа продукция потребява пет пъти повече електроенергия, в сравнение със средното за ЕС.
Същевременно, България попада сред топ 5 на страните, които изнасят електроенергия, като преди нас са Франция, Германия, Чехия и Испания.