Информационните и комуникационни технологии (ИКТ) са станали вече неразделна част от функционирането на предприятията в ЕС и развитието на електронния бизнес (е-бизнес) и електронната търговия, констатира анализ на Евростат. Според данните на европейската статистика процентът на предприятията в ЕС, които са използвали ИКТ за своя бизнес са достигнали ниво на насищане.

Между 95 и 100% от предприятията в 19 страни на ЕС са превърнали ИКТ в свой източник за бизнес и търговия. Всяко трето българско предприятие, или над 9000 предприятия, са имали автоматично свързани бизнес-процеси със свои доставчици или клиенти. По този показател изпреварваме доста страни в ЕС, където средният процент е 23.

Най-много са използвали ИКТ за доставчици и клиенти в Хърватия - 47%, Латвия - 43%, Словакия - 40%.Най-слабо тези бизнес-отношения са развити в Унгария - 11 %, Румъния и Исландия - 14% и Чехия – 15%.

За България се отчита, че около 88% от предприятията, или над 25 хил. предприятия, са имали достъп до интернет през 2012 г. Едва половината от българските предприятия обаче (48.8%) са имали уебсайт или поне страница.

Процентът на предприятията в ЕС с уебсайт е средно 70%. За Финландия, Швеция, Великобритания статистиката отчита, че около 90% от предприятията имат свой сайт.

Около половината от българските предприятия са използвали електронен подпис, както и автоматизиран обмен на данни с външни ИКТ системи. В страни като Финландия и Швеция тези ИКТ процеси надхвърлят 80%.

Български предприятия, които са използвали ИКТ за вътрешен обмен са били около 43%, или близо 12 хил.

За сравнение най-много електронна информация вътре в предприятието се обменя във Финландия и Швеция - (83%), а най-нисък е този показател в Полша - 32% и Румъния - 39%.

Анализът акцентира и върху търсенето на ИТ специалисти, като почти всички страни отчитат трудности при наемането на подобен вид професионалисти, съобщава БТА.

Най-много ИТ специалисти се търсят естествено в предприятия, пряко заети с информационно-комуникационните технологии (над 50%).

Като цяло секторът с ИТ специалистите в ЕС възлиза на близо 5% от почти всички предприятия в ЕС с най-малко 10 наети лица.

Най-много се търсят, но и най-малко трудности има при наемането на ИТ специалисти в Ирландия, Люксембург, Австрия и Швеция.