Жените, които стоят до арабските шейхове
Петролните шейхове притежават великолепни дворци, ексклузивни супер коли и бижута, които струват луди пари. Исторически погледнато, жените в арабския свят винаги са в сянката на съпрузите си. Нека видим някои от тях, които правят изключение:
Шейха Моза бин Насер ал Миснед е втората от трите съпруги на емира на Катар шейх Хамад бин Халифа ал Тани и най-известната в света. Нейният вкус и способността ѝ да комбинира в своите тоалети и накити мюсюлманските традиции и европейска елегантност, са неоспорими. Списание Vanity Fair многократно я е включвало в списъка на най-добре облечените жени в света, а преди две години тя загуби само Карла Бруни.
Тя – първа сред жените на държавните глави в арабския свят, се появи с открито лице, като по този начин разклати самите основи на ислямските правила. Според каноните в арабските страни, жените в обществото носят традиционното черно наметало (абая), воал и черни ръкавици и чорапи.
Поведението на Моза се превърна в културна революция за Катар. То стана катализатор на основна реформа, даваща право на жените да гласуват, да карат кола и да избират дрехите си. В Катар жените са повече от 60% от студентите в университетите.
За кралското семейство на Катар няма невъзможни неща, така че няма как да не се спрем и на бляскавата страна от живота на арабската шейха. Катарското кралско семейство купи една от любимите модни къщи Valentino за 857 милиона долара и възнамеряват да инвестират 10 млрд. долара в златодобивни компании през следващите десет години. В самия Катар, страната с най-висок доход на глава от населението, пък работи местната Mouawad, която е специализирана в бижута, изработени от перли от южните морета, цената на които започва от 3 500 долара.
За шейха Моза бин Насер ал Миснед модата е не само хоби, но ѝ бизнес- в гардероба ѝ има дрехи и бижута на Yves Saint Laurent, Balenciaga, Chanel, Armani Prive, Jean Paul Gaultier, Chanel, Dior, Cartier. Едно от най-известните ѝ бижута е масивна огърлица от Cartier, създадено по индивидуална поръчка на стойност над един милион долара.
Вижте още: Сладкият живот на най-богатите монарси по света
За много хора, най-красивата кралица на света е Рания, съпругата на краля на Йордания Абдула II. През 2003 г. тя стана кралица на елегантността според британското списание Hello, побеждавайки холивудските актриси Катрин Зита-Джоунс и Никол Кидман. И това не е просто забавление,а политика.
Кралица Рания е символ на прогресивна арабска жена: тя подкрепя организациите за защита на правата на човека и се бори за правата на жените. В гардероба си съчетава елементи на ислямската рокля и европейски стил, а Джорджо Армани я обяви за своята най-голяма муза.
Източните жени обичат бижута и Рания не е изключение. Тя често се появява на короновани приеми с тиара.
Една от най-известните е диадемата на кралица Алия, създадена по поръчка от френската къща Cartier. След трагичната смърт на кралицата в самолетна катастрофа през 1977 г., диадемата се предава на дъщеря ѝ, принцеса Ая, която пък я продаде на кралица Рания.
Още една тиара- от зелени изумруди привлича вниманието. Неин създател е бижутерийната къща Boucheron.
Вижте още: Младите престолонаследници
Принцеса Ая - сестрата на краля на Йордания и съпруга на премиера на Обединените арабски емирства и шейх на Дубай Мухамед бен Рашид ал Мактум внася много от светския дух на родината си в емирството.
Завършила Оксфорд и владееща четири езика, принцеса Ая развива огромна обществена и благотворителна дейност. Днес тя ръководи International Humanitarian City – най-големият център в света за оказване на помощ в извънредни ситуации, и е посланик на мира на ООН. Работи с Бан Ки-мун и Кофи Анан.
Любимото ѝ хоби са конете – тя е първата жена в арабския свят, взела участие в Международния шампионат по конен спорт.
Принцесата често пътува в чужбина и ако в страната си носи сдържани дрехи и покрива главата си с лек шал, на международните ѝ визити нищо не я отличава от останалите светски дами.
В Саудитска Арабия, една от най-строгите мюсюлмански държави, ислямските традиции се усещат по-силно. Кралицата на Саудитска Арабия Фатима Кулсум Зоар Годабари, смятана за една от най-красивите жени на Изтока, носи хиджаб с много бижута и рядко може да бъде видяна без него.
Сред нейните притежания е и безцветен диамант с крушовидна форма и тегло 100.1 каратаза 16.5 милиона долара.
Вижте още: Най-богатите монарси
Дори и такива непоклатима ислямска страна като Саудитска Арабия има своя принцеса бунтар.
Принцеса Амира Ал Талил, съпругата на саудитския принц Ал Уалид бин Талал, се бори за правото на жените да карат кола, да получат образование и да работят без разрешение от роднина от мъжки пол. Тя отказа традиционното ислямско облекло и етикет и подчертава европейския си стил.
Нейният съпруг е основен инвеститор в редица технологични компании, включително Twitter. Той притежава акции в News Corp, Apple, Motorola и няколко други компании. Двойката отдавна доби популярност като най-прогресивната в саудитското кралско семейство.
В допълнение, той заема 26-о място в списъка на най-богатите хора в света.