Златото губи вчера над 9% в най-голямото си понижение от 1983 г.
Фючърсите на петрола тип брент са се понижили под 100 долара за барел за пръв път от юли миналата година, вследствие на симптомите за забавяне на ръста на световната икономика.
Щатският суров петрол също отбеляза съществено понижение, регистрирайки най-ниска стойност от четири месеца насам.
Котираният на лондонската стокова борса петрол тип брент загуби 2.6% от стойността си, или 2.63 долара до 98 долара за барел.
Фючърсите на щатския суров петрол поевтиняха с 2.58 долара вчера до 88.71 долара за барел, което бе най-ниското му ниво от 24 декември насам.
„Пазарът започва да осъзнава, че без да има геополитически фактори, цената на петрола няма причина да се търгува с премия“ според Джонатан Барат, цитиран от Bloomberg. Той прогнозира поевтиняване в цената на петрола до 82 долара за барел.
Щатската инвестиционна банка Goldman Sachs Group Inc. изостави препоръките си за държане на дълга позиция в индекса, следящ представянето на основните суровини S&P GSCI Brent Total Return Index.
Държането на позицията от август, когато датира препоръката на инвестиционната банка би се превела в загуба за инвеститорите от 16%.
Златото поскъпна за пръв от три дни насам, след като отбеляза най-голямото си понижение от три десетилетия.
Спот цената на благородния метал добави 1.5% към стойността си до 1 367.55 долара за унция.
Вчера ценният метал отбеляза спад от 9.1%, което бе най-голямото му дневно понижение от 28 февруари 1983 година. Най-ниската цена, до която се понижи златото вчера, бе при ниво от 1 335.75 долара за унция, ниво, невиждано от февруари 2011 година.
Поевтиняването на златото се ускори, след като в петък суровината официално влезе в „мечи пазар“, предвид на понижението с над 20% от историческия ѝ връх.
От началото на годината златото е загубило 19% от стойността си, след като поскъпваше през последните 12 години.
На валутните пазари ситуацията е спокойна, като канадският долар отбеляза най-голямото си понижение спрямо долара от повече от година насам, вследствие на рязката обезценка на петрола и златото.
Еврото се търгува в относително тесни граници в търсене на посока между 1.3030 и 1.3080, като свидетели на по-сериозно изменение най-вероятно ще станем при повишение над 1.3100, или понижение под 1.3000.