Техническите анализи се базират на повторение на историята. Раздел от техническия анализ залага изключително много на графичния анализ, или на търсене на прилика в графиката на даден актив от минали периоди, които се очаква да се повторят и в бъдеще.

Широкият щатски индекс S&P 500 често се приема за барометър какво ще се случва на световните финансови пазари. Затова много професионални и непрофесионални инвеститори следят индекса отблизо при вземането на своите решения.

Щатският индекс на сините чипове регистрира исторически връх през май, след което направи една корекция в рамките на около 7% (от 1 680 пункта до 1 560 пункта), каквато наблюдавахме и при предходните два върха на графиката по-долу (в диапазона между 7 и 12%).

Тя се разви в границите на около две-три седмици, за какъвто период се развиваше и при очертаните два сценария в исторически план.

Ако смятаме, че историята ще се повтори, то можем да очакваме повишение и тест на върха от 1 680 пункта през следващите два летни месеци и началото на силно низходящ тренд през септември.

При предходните два случая виждаме, че двойният връх се е формирал в рамките на три-четири месеца, което прави октомври много вероятен за началото на потенциалния силно низходящ тренд.

Разбира се, повторението на историята не е точна наука и е напълно възможно да видим нови върхове, където ще бъдат поставени „бичи капани“. Тези капани е възможно да подмамят индивидуалните инвеститори в последната фаза на ръста на пазара, които са доказали, че купуват обикновено при пика на пазара.

За да се избегне този капан и неизвестността на това докъде може да се простре евентуалното повишение (което дори би могло да премине 1 700 пункта), по-добрият вариант като че ли е инвеститорите да изчакат индекса да даде знак за началото на низходящия тренд, за какъвто би могло да се приеме понижението под 1 650 пункта (разбира се, ако видим сценарий за ръст към или над предходния връх).

Сериозна корекция за широкия индекс се вещае и от поглеждане на графиката на индекса в по-дългосрочен план.

От 1995 година насам откриваме три сходни по продължителност периода (от пет години), в които индексът бележи значимо повишение (макар и с различна амплитуда).

Последният период на ръст, който тече от 2009 година, би следвало да приключи в началото на 2014 година, след което повторението на историята вещае сериозно понижение за широкия индекс.

Подобен сценарий до голяма степен съвпада с прогнозите на водещи анализатори, които припомнят, че традиционно пазарът регистрира ръст при старта на цикъла на повишение на лихвите в САЩ, след което бива засегнат сериозно.

Интересното е, че предходните две корекции освен особено дълбоки са се отличавали и с това, че са протичали относително бързо две-три години, като и при двата се наблюдава понижения до под 800 пункта. Като първоначална цел за подобен спад бихме могли да определим нива от 1 000 пункта.

* материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи