Цени за настаняване от 11 лв. на легло на вечер и възможности за прохладно лято изпълват хижите по планините, научи „Монитор”. Първи се заемат хижите, до които може да се стигне с лифт. Наблюденията са, че и в делничен ден празните седалки по въжената линия към хижа “Рилски езера” се броят на пръсти.

Цената в едната посока е 10 лв., но съоръжението предлага значително намаление, ако се движите в група и купите двупосочен билет. При условие да го ползвате в рамките на седмица, сумата пада на 13 лв.

Хижите на Рилските езера предлагат по-добри условия, отколкото типично летните места за отдих. Туристите избират измежду общите спални с от 7 до 18 легла, през стаите с 2 и 4 легла до апартаменти.

Нощувката е между 11 и 15 лв. Тя не предлага комфорт, мястото е предвидено само за сън, а баните са общи. За информация обаче хижи в Швейцария, чиято цена започва от 120 франка на вечер, също са с обща баня и човек плаща за удоволствието да спи на място, градено преди повече от 100 години от строители, качвали материалите за постройката с магарета.

От 24 до 27 лв. варират цените на легло в двойните стаи, а на апартаментите са като на висококатегориен хотел. Гледката от прозорците обаче е гарантирана.

Най-хубавата хижа в света струва 32 млн. евро

От туристическия бранш коментират, че всички категории туристи се оправят към планината, като най-чести са уикенд гостите. Температурите вечер падат до 12 градуса и е задължително осигуряване на отопление.

Много от гостите си носят и собствени печки духалки. Други се обличат добре и се радват на сън на освежаващо хладен въздух. Част от спалните са с камини или с електрически радиатори, но зависи от духа на гостите дали отоплението да бъде включено.

Хижарите предупреждават, че независимо от категорията на настаняване, без значение дали става дума за Родопите, Рила или Пирин, след 2-3 август не трябва да се тръгва без предварителна резервация. Повечето се правят между месец и две седмици предварително, а до първите дни на септември всичко ще бъде пълно, предупреждават собствениците на места за настаняване.

Кабинковият лифт качва от зимния курорт Боровец до хижа “Ястребец” стотици туристи. Цената на двупосочен билет е 10 лв.

От нея по равен и доста широк път се стига до хижа “Мусала”. Още около 2 часа и половина изкачване с поносима денивелация ги отвежда към заслон “Леденото езеро”. Сградата е много стара, но хижарка я е направила много уютна и хората обичат да отсядат там заради доброто отношение.

Ако човек се обади по-рано, тя ще сготви гозба по избор на госта. Тоалетната обаче е отдалечена от сградата, а течащата вода е още по-далеч и от тоалетната. Мястото е перфектно за любителите на естествени преживявания, защото на височина от 2700 м се спи на нарове в компанията на още 30-ина души срещу 13 лв. на легло.

Реновираните хижи се срещат най-много в Стара планина, като някои от тях дори са добавили заседателни зали и минибасейни отпред. Рекламират се като място подходящо за тиймбилдинг или конференция. Цените са като за двузвездно или тризвездно хотелско настаняване и варират от 30 до 45 лв. на стая на вечер.

В Стара планина най-търсени са местата, откъдето в продължение на няколко дни може да се поема по различни маршрути с продължителност между 5 и 7 часа за отиване и връщане.