Йената с шестседмичен връх спрямо долара
Йената поскъпна до шестседмичен максимум спрямо долара, след като инвеститорите очакват централната банка да се въздържи от допълнителни мерки след срещата си, която стартира днес.
Безпрецедентните мерки от страна на централната финансова институция съдействаха за поскъпването на долара спрямо йената с 11% през тази година.
Японската валута поскъпна спрямо всички 16 основни валути преди важни данни утре, които могат да посочат пети пореден месец на излишък по текущата сметка.
Паундът запази спада си спрямо еврото преди коментари от английската централна банка относно лихвената й политика.
Еврото се търгува на 0.4% от седеммесечния си връх спрямо долара преди данните за индустриалното производство в Германия, които се очаква да са добри.
„От известно време сме внимателни с долар-йена, като съветваме да се изчакват спадове на валутната двойка“, коментира Робърт Рени, валутен стратег в Westpac Banking Corp., цитиран от Bloomberg. “Поскъпването на йената след срива й от края на миналата година обаче на този етап не успява да докаже своята сила и натискът е низходящ“, допълва още специалистът.
Йената добави 0.47% към стойността си до нива на търговия от 97.33 йени за долар, след като моменто поскъпна до 97.07 йени.
Търсенето на долари бе подкрепено от спекулациите за намаляване на стимулите в САЩ от септември. Президентът на чикагския Фед – Чарлз Еванс, заяви вчера, че е налице сериозно подобрение в пазара на труда и по този начин затвърди горните очаквания.
Златото поевтиня до триседмичен минимум заради спекулациите за край на стимулите. Благородният метал загуби 0.8% от стойността си до 1 273 долара за унция, което е най-ниското му ниво от 17 юли насам. Фючърсите се понижиха за седми пореден ден, което бе най-продължителната губеща серия за метала от средата на май.
През изминалия месец златото поскъпна със 7.4%, или най-много от януари 2012 година насам.
Спот цената на среброто с незабавна доставка също отбеляза съществени загуби, понижавайки се с 0.8% до 19.37 долара за унция.
Азиатските индекси регистрираха най-големите си загуби от седмица насам, водени от японските. Поскъпването на йената и спадът на щатските пазари вчера бяха сред основните двигатели за това.
Индексът, следящ представянето в региона, загуби 1.3% от стойността си, докато японският Nikkei 225 се понижи с 2.8%.
Китайските индекси се разграничиха от негативното представяне и шанхайският основен индекс нарасна с 0.3% в седмото си поредно положително затваряне.