Губи ли долар-йена от своя блясък?
Залозите за слаба йена бяха едни от най-печелившите на валутните пазари от началото на годината. Дали обаче йената не изглежда подценена вече? Този въпрос започва все повече да се върти в главите на инвеститорите.
Особено актуален става той, след като доларът се повиши до седемседмичен максимум спрямо йената и се търгува близо до него.
Така доларът се отдалечава във все по-голяма степен от психологическата граница от 100 йени, което може да бъде последвано от по-нататъшно поевтиняване, според анализаторите.
Перспективите за по-слаба агресивност от страна на Фед в политиката му за намаляване на стимулите е една от основните причини за поевтиняването на долара.
Очакванията, че японските инвеститори ще изчистят част от международните си активи преди националния празник в страната в средата на август бяха друг катализатор за поскъпване на йената.
Само през последната седмица японската валута поскъпна с над 3% спрямо долара от най-ниската си стойност от 99.94 йени през изминалата седмица.
Поскъпващата йена се отрази негативно върху пазара на акции в Япония. Основният индекс Nikkei, който е сред най-добре представящите се в света от началото на годината, поевтиня с 6% от началото на седмицата.
Водещи пониженията бяха експортноориентираните компании, които започват да губят от своята конкурентоспособност заради поскъпването на японската национална валута.
„Идеята да се купува долар-йени - сделка, която през по-голямата част от годината се определяше като печеливша стратегия, започва да изглежда все по-съмнителна“, коментира Кати Лейн, управляващ директор в BK Asset Management.
„Пробивът на предходния едномесечен минимум е друг негативен фактор пред валутната двойка, която може да инициира по-нататъшни загуби към 95 йени“, коментира още Лейн.