Упорити, но грешни митове за храненето
За храненето съществуват почти толкова много здравословни съвети и книги, колкото има и храна в света. От "морковите са полезни за очите" до "от мазното се дебелее": упорити, но грешни митове за храненето. Ние обаче ги разобличаваме:
Coca-cola и солети помагат при диария
В случай на диария тялото губи течност и хранителни вещества. Солетите и колата обаче не са най-разумното решение за хранене, защото кофеинът в напитката може да влоши диарията, а твърде многото захар кара тялото да губи калий.
По-добрата напитка е леко подсладен чай. Солетите пък не носят на тялото нищо полезно, сухарите помагат много повече в такава ситуация.
Плодовете и зеленчуците предпазват от рак
Да, факт е, че който яде здравословна храна и повече зеленчуци вместо мазно месо, прави на тялото си услуга. Но въпреки това, зеленчуците и плодовете не са защита срещу заболяване от рак. Обаче хората, които ядат повече от витаминозните храни, са с по-нисък риск от сърдечен удар.
От черния шоколад се дебелее по-малко
Това, за съжаление, не е вярно. Без значение колко е тъмен шоколадът, той се състои главно от какаово масло, захар и какаова маса. За разлика от млечния шоколад, тъмният не съдържа млечни продукти, но броят на калориите в него е почти идентичен с тези в млечния шоколад.
Кафето "изсушава" тялото
Не, от кафето не се дехидратира тялото. Въпреки това, кофеинът има диуретичен ефект и ако пиете много кафе, ще трябва по-често да посещавате тоалетната. Това обаче не значи, че дехидратирате тялото си.
Пийте два литра вода на ден
Вярно е, че трябва да пием течности, но не е задължително те да бъдат под формата на вода. Плодовете, зеленчуците и млечните продукти също съдържат течности. Освен това количеството зависи от това колко е горещо, колко тежи човек и дали е физически силен.
Да се препоръчва на всеки да пие точно по два литра е откровено глупаво. Прекалено многото вода може да навреди на тялото, а и най-правилното е да се пие, когато усетите чувство на жажда.
Зелената салата съдържа много витамини
Това не е вярно. В марулята има много фолиева киселина, която е нужна на тялото, но витамин С ще намерите в от два до осем пъти повече в чушките или доматите.
Яйцата увеличават нивото на холестерол
Холестеролът е естествено вещество, важно за организма. Тялото произвежда свой собствен холестерол и спира производството, когато твърде много холестерол се абсорбира под формата на храна. Само тези, които имат холестеролно-метаболитно нарушение, трябва да следят с какво се хранят. Всички останали могат спокойно да ядат колкото яйца си искат.
Солта не е полезна
Това е вярно само в случай, че имаме предвид хората, които са чувствителни към солта. При тях честата консумация на силно солени храни може да доведе до повишаване на кръвното налягане. Но тъй като повечето хора не са чувствителни, не е нужно да се лишават от нея.
Повече малки хранения
Отново и отново чуваме, че е по-добре да се храним по-малко, но по-често – пет малки хранения вместо класическите три (закуска, обяд и вечеря). Но който очаква да отслабне с пет хранения на ден, носи риск от поемане на твърде много калории. Който се придържа към твърдите три хранения, следи по-лесно общия размер на погълнатите калории.
Най-екстремните храни, които се ядат по света
Храненето вечер ви прави по-дебели
Това дали отслабваме или дебелеем се дължи изцяло на количеството калории, които поемаме, не на времето, в което се храним. Няколко изследвания опровергаха, че метаболизмът е по-слаб през нощта и следователно мита, че ако се храните вечер, ще пълнеете по-бързо.
Човек използва само малка част от мозъка си
Въпреки че не е мит за храненето, а здравословен мит, сме сигурни, че неведнъж сте чували, че човек не използва пълния капацитет на мозъка си. Понякога чуваме 10%, друг път 25%.
Истината обаче е, че в действителност човек използва всички области на мозъка си. Проучванията показват, че няма неактивни части. И колкото и съблазнителна да е мисълта, че има телепатия и телекинеза, тези неща засега си остават просто недоказани фантазии.