Тенденции при лихвите по депозитите у нас и в Европа
Лихвите по депозитите са от изключителна важност и тяхната динамика определя промяната в поведението на депозантите. Тенденцията на намаляване на лихвите по депозитите, стартирала с въвеждането на данъка върху лихвите от началото на годината, накара редица специалисти да очакват забавяне на ръста им и пренасочване на част от спестяванията към реалната икономика.
Не малко са надеждите, че част от спестовността на българина ще се пренасочи към други инвестиционни алтернативи като инвестиции в недвижими имоти или на БФБ.
И докато се наблюдава стабилизиране и ръст на броя на сделките на пазара на недвижими имоти от началото на годината и особено през първото тримесечие (непосредствено след влизането на данъка в сила), то едва ли можем да говорим за значителен ефект на БФБ.
Явно споменът на инвеститорите от краха на борсата все още е твърде ясен и малко ще са тези, които скоро ще погледнат отново към фондовия пазар.
При всички положения динамиката при лихвените проценти по депозитите е от изключителна важност и затова ще проследим каква е тенденцията през последните два месеца у нас и в останалите европейски страни.
* Източник: deposits.org
Лихвите по депозитите у нас се запазват без промяна през последните два месеца при средно 4.1%, което е добра новина за депозантите, предвид на високите им нива, в сравнение с останалите страни членки на ЕС.
На практика лихвите по депозитите са вторите най-високи в ЕС, като с по-високи лихви се отличава единствено Унгария. Ако се сравним обаче с Унгария реалните лихви у нас, то те са значително по-високи заради по-ниското ниво на инфлация в страната ни.
Или казано по друг начин, родните депозанти получават най-високи реални лихви по депозитите в ЕС (с отчитане на инфлацията). И макар това в момента да е добре, то сочи наличието на резерв за по-нататъшно понижаване на лихвите по депозитите, предвид на тенденцията на намаляването на лихвите по кредитите и свиване на лихвения спред.
Стабилна инфлация в съчетание с подобряване на европейската макросреда ще са достатъчни условия за възобновяване на тенденцията на понижаване на лихвите по депозитите у нас от настоящите им високи нива, които до голяма степен задушават икономиката на страната ни.
Прави впечатление силното повишение на лихвите по депозитите в Турция, като за разглеждания период от два месеца те нарастват с 2.3 процентни пункта и са вече вторите най-високи в Европа при нива от 8.6%.
Политическата нестабилност и проблемите пред финансовата система, в съчетание със силната обезценка на турската национална валута, са сред основните фактори за това.
Лихвите по депозитите в Русия пък са тези, отбелязали най-голямо понижение през изминалите два месеца, като благодарение на спада им от един процентен пункт те са вече на трето място по размер.
Ясно отчетлива е тенденцията на понижаване на лихвите по депозитите и в други източноевропейски страни, като в съседна Румъния – с 0.25 процентни пункта за два месеца до 3% на годишна база и Полша с 0.5 процентни пункта до 3.1%.
Вижте още: Лихвите по депозитите падат, но все още са сред най-високите в ЕС
на: http://profit.bg/preview.php?nid=108900