Как живеят виновните за кризата банкери днес: Чарлз Принс
Наскоро ви представихме интересна информация от доклад на организацията за разследваща журналистика Center for Public Integrity, който описва какво се случва в днешно време с бившите големи клечки на Уолстрийт.
От него става ясно, че нито един от тях не е в затвора, нито пък се очаква срещу някои от тях да бъдат повдигнати някакви обвинения. Определено никой от тях не изпитва и финансови затруднения.
Вече видяхме колко добре живеят в днешно време Дик Фълд, бившият главен изпълнителен директор на фалиралата Lehman Brothers и Джими Кейн, бившият ръководител на Bear Stearns.
И докато Дик Фълд потъна заедно със своя кораб, а Джими Кейн остана почти до края, други техни събратя на ръководни постове бяха изгонени от компаниите си по-рано, след като сривът на пазара на високорискови ипотеки започна да намалява печалбите, само за да гледат от разстояние как компаниите им потъват.
Чарлз (Чък) О. Принс Трети напусна поста главен изпълнителен директор на Citigroup на 5 ноември 2007 г., когато компанията обяви, че е изгубила между 8 млрд. и 11 млрд. долара от инвестиции в инструменти, свързани с високорискови ипотеки.
“Предвид размера на загубите напоследък, свързани с инвестициите ни в ценни книжа, обезпечени с ипотеки, единственият почтен път за мен, като главен изпълнителен директор, е да подам оставка,” казва тогава в свое изявление Принс. Той наистина напусна, но със златен парашут на стойност около 33.6 млн. долара.
От 2000 г. до оставката си Принс е заработил 65.2 млн. долара под формата на заплата и бонуси. Няма информация от щатската Комисия по ценни книжа и борси той да е продавал свои акции на банката в периода 2000-2008 г.
Неясно е и дали е продавал някакви акции след оставката си. Акциите на Citigroup струваха по над 300 долара в седмицата, в която Принс напусна, а днес цената им се движи около 50 долара след обратен сплит в съотношение 1 към 10.
Падението на Принс дойде само месеци, след като той защити инвестициите на Citi на пазара на високорискови ипотеки:
“Когато музиката спре, по отношение на ликвидността, нещата ще се усложнят. Докато музиката свири обаче, трябва да станеш и да танцуваш. Ние все още танцуваме,” казва Той пред Financial Times през 2007 г.
Принс бе наследен на поста от Викрам Пандит, бивш хедфонд мениджър, чиято компания бе придобита от Citi месеци по-рано за 800 млн. долара. И докато Пандит се опитва да изправи накланящия се кораб, компанията продължава да осигурява на Принс офис, административен асистент, кола с шофьор, други екстри и да плаща данъците върху всичко това в продължение на пет години, което й е струвало общо по 1.5 млн. долара на година.
До края на 2008 г. Citigroup е получила 45 млрд. долара помощни средства от държавата, а Федералният резерв е гарантирал стотици милиони долари задължения на банката.
След Citigroup Принс се присъединява към консултантската компания Stonebridge International. Компанията се слива през 2009 г. с Albright Group, основана от бившия държавен секретар на САЩ Маделин Олбрайт, за да бъде създадена Albright Stonebridge Group.
В интервю през 2009 г. Принс описва присъединяването си към Albright Stonebridge като “помагам на моите приятели в това, което правят”. Когато му задават по-конкретни въпроси за това в какво точно се състои работата му, той казва: “Аз съм просто приятел.”
Той вече е не е сред ръководителите, посочени на сайта на компанията.
В момента Принс е в борда на директорите на Xerox Corp. и Johnson & Johnson Inc. Интересите му като лектор пък се представляват от Harry Walker Agency, а Принс изнася лекции на теми като “Корпоративно управление” и “Настоящата финансова криза.”
През миналата година Принс и няколко други членове на борда на директорите на Citigroup от преди 2008 г. успяват да постигнат споразумение по групово дело на стойност 590 млн. долара, заведено срещу тях, в което те бяха обвинени, че са подвели инвеститорите за количеството ценни книжа, свързани с ипотеки, които е имала компанията и загубите от тях. Принс и другите ответници по делото така и не признават никаква вина.
Не е ясно колко често Принс е ходил в офиса си, който от Citi са пазели за него след напускането му. Това, което е ясно обаче, е че той е имал много други места, където да прекарва времето си.
Принс разполага с къща за 3.6 млн. долара в Нантъкет (на картата) и имение за 2.7 млн. долара в близост до игрище, проектирано от Джак Никлаус във Флорида.