Богатите китайци продължават да бягат от Китай
Знаят ли богатите китайци нещо, което останалия свят не знае?
Нов доклад показва, че 64% от милионерите в Китай или са емигрирали, или планират да емигрират, вземайки парите си с тях. САЩ е тяхната любима дестинация.
Докладът е на Hurun и според него една трета от богатите китайци, или тези които разполагат с 16 млн. долара или повече, вече са емигрирали.
Данните са поредния признак за притеснителния отлив на милионери от Китай, откъдето заможните китайци бягат заедно с целите си семейства, пише CNBC.
Предишни проучвания показаха, че основните причини за това са, че те искат да осигурят по-добро образование за децата си и да избягат пот замърсяването и пренаселеността в градските райони.
Според анализатори обаче има и друга причина, поради която богатите китайци бягат от родината си – за да спасят състоянието си. Китайското правителство се бори с корупцията и много от богатите китайци, които са натрупали парите си чрез връзки или услуги от правителството, искат спасят парите си инвестирайки ги в активи или местейки ги в страни, където китайското правителство няма да може да ги вземе.
Вижте още: Страните с най-много милионери
Според WealthInsight богатите китайци вече разполагат с около 658 млрд. долара в активи извън Китай. Според Boston Consulting Group сумата е около 450 млрд. долара, но от консултантската компания очакват тя да се удвои в следващите три години.
Проучване на Bain Consulting показва, че половината от ултрабогатите китайци, които имат по над 16 млн. долара, вече имат инвестиции в чужбина.
Масовата миграция на милионери от Китай засегна сериозно и компаниите за луксозни стоки. Според Hurun продажбите на луксозни стоки в Китай са паднали с 15% миналата, което е най-голямото понижение от повече от пет години. Разходите за подаръци, които съставляваха голяма част от продажните на луксозни стоки, са паднали с 25%.
Повечето от бягащите от Китай милионери търсят места, където да се установят за постоянно, според Hurun. САЩ е най-предпочитаната от тях дестинация. На второ място е Европа, следвана от Канада, Австралия, Сингапур и Хонконг.