Силен спад в Азия
Азиатските индекси се понижиха водени от спада в цените на суровините и австралийския долар. Данните за понижение на индексa, следящ активността в промишления сектор в Китай, до седеммесечен минимум съдействаха за спада на пазарите.
Южнокорейският вон поведе спада на валутите на развиващите се пазари, а японските облигации поевтиняха.
Индексът MSCI Asia Pacific Index загуби 1.2% от стойността си, а фючърсите на щатския Standard & Poor’s 500 се понижиха с 0.3%.
Показателят, следящ представянето на китайските акции в Хонконг, се понижи с 0.7%. В същото време индексът, следящ представянето на основните суровини S&P GSCI Index загуби 0.4% от стойността си.
Щатските държавни облигации се възстановиха от най-голямото си понижение от седмица насам, докато петгодишните японски облигации поевтиняха до 10-месечен минимум.
Австралийският долар поевтиня с 0.6%, докато вонът се понижи до най-ниската си стойност от три седмици насам.
Предварителен доклад за активността в промишления сектор показа стойност на индекса от 48.3 пункта, което е вторият пореден месец на свиване. Резултатът се оказа под средните очаквания на анализаторите за стойност от 49.5 пункта и породи сериозни опасения за състоянието на китайската икономика.
Йената поскъпна, след като търговският дефицит на страната се разшири до нов рекорд през януари, като повишаващите се разходи за внос тежат над усилията на премиера на страната за възстановяване на ръста.
Международният валутен фонд предупреди за рисковете пред ръста на световната икономика, а инвеститорите ще следят с интерес днес данните за първоначалните молби за помощи за безработица в САЩ.
„Хората в световен мащаб разбират рисковете, свързани с китайската икономика“, коментира Дариус Ковалцки, стратег в Credit Agricole, цитиран от Bloomberg. „Икономиката не само се забавя, но налице са сериозни финансови рискове. Шансовете за криза нарастват и са много реални“, допълва още специалистът.
Японският Topix се понижи с 1.9%, регистрирайки понижение за втори ден, след като данните за японската икономика намалиха перспективите за възстановяване на ръста й. Йената поскъпна спрямо всички основни валути.