Георги Павлов: Кризата свърши, инвестирайте в имоти!
В България жилищата представляват голям дял от богатството на населението – около 50% и те са ключови за състоянието на средната класа в страната. Имотът е капиталът на българина и за това е важно имотите да бъдат достъпни, каза Георги Павлов, изп. директор на Адрес Недвижими Имоти.
На 23 април НСИ изнесе важна статистика, а именно, че спадът на цените в България приключи. Ръстът в цените за сега е едва 0.2%, като е отбелязан от 18 от областните градове. Така че това е факт – цените се повишават.
Какво се случи за последните 5 години в София? Видяхме значителни разлики в спада на цените в различните квартали, който варира между 25 до 50%, което е доста съществена разлика. Колкото и да е изненадващо, най-стабилни се оказаха източните квартали – Младост, Дружба, Мусагеница. Най-голям спад има в западните квартали (Люлин и близките до него) и центъра. Защо е така е тема на дълъг разговор. Като цяло това се определя от търсенето и предлагането. В района на Младост бяха построени много бизнес сгради за тези години. Там работят 40 000 – 50 000 души, които се релокират в района, тоест там има търсене.
„Кризата свърши. За това като говорим за „Шумът на парите“, нека се запитаме къде са парите? А те са в имотите – там са печалбите.
Аз бил посъветвал хората да инвестират в имоти,“ посочи г-н Павлов.
За последните 10 години цените на имотите са се повишили с 63%. Средната инфлация е 54%. Тоест при тях увеличението е 10% над инфлацията. Имотът е и доходоносна инвестиция. Средната инвестиция от него се изчислява на 4,5-5%. Това означава, че за този 10-годишен период вие не само, че ще спечелите 10% над инфлацията, но и още 45-50%.
„Можете ли да ми кажете коя друга инвестиция в България може да ви докара 55% над инфлацията?“, попита г-н Павлов.
Оценките за икономиката и имотите не бива да се смесват, допълни той. Имотите зависят изцяло от купувача, а купувачи са 10% от населението. Дори прогнозите за икономиката да са лоши, това не бива да се прехвърля към сектора на имотите, защото безработните така или иначе не купуват имоти, хората с най-ниски доходи също не купуват имоти. Имоти купуват онези 10% от населението, които са добре финансово.
Какви са бъдещите проблеми в сектора?
Лихвите по депозитите спаднаха, дори и под доходността на недвижимите имоти. Ако 10% от спестяванията на хората се вложат в жилища, това ще доведе до 61% ръст на сделките с жилища, а това е опасно, тъй като той не може да реагира толкова бързо с повишаване на предлагането.
Повишава се и процентът от хора, които търсят имоти за инвестиция. Това само по себе си не е лошо при адекватно предлагане, лошото е, че има недостатъчно предлагане. За това се върнаха продажбите „на зелено“, а те са изключително рискови продажби без застраховка. Преди години имаше такъв проблем и така и никой не си направи труда да направи оценка на това колко десетки хиляди души бяха ощетени. Това е риск, който ще имаме и в бъдеще, защото не вярвам хората да си взели поука. „Чуждите инвеститори може и да са си взели, но не и ние. Така че аз прогнозирам, че тази ситуация може да се повтори, макар и не в онези мащаби,“ завърши господин Павлов.
Форумът "Шумът на парите" се осъществява със съдействието на Мтел, Сосиете Женерал Експресбанк, ДЗИ – KBC Group, Лукс Имоти, ПОК Доверие, Провидент Файненшъл България, Консултантска къща Амрита, ActivTrades и LG.
Организационен партньор на събитието тази година е агенцията за връзки с обществеността AMI Communications България.
Медийни партньори на събитието са сп. Мениджър, Дарик радио, новинарските сайтове fakti.bg, novini.bg и cross.bg, както и специализираните imot.bg, Seenews и insurance.bg.