Кои компании от SOFIX отговарят на критериите на Бъфет?
Бъфет е известен с това, че инвестира в компании с добър мениджмънт с времеви хоризонт „вечност“. При навлизане в по-голяма конкретика, освен към мениджмънта, Бъфет неведнъж е споделял, че има изисквания и към финансовите коефициенти на компаниите.
Оракулът от Омаха препоръчва на инвеститорите да насочват своите средства към ниско задлъжнели компании с добър мениджмънт и относително висока възвращаемост на собствения капитал.
Виж още: Защо да инвестираме на БФБ в момента?
Ниските съотношения цена-печалба, както и цена-счетоводна стойност са други важни при избора на една компания критерии.
По отношение на възвращаемостта на собствения капитал, Бъфет препоръчва компании с подобен коефициент над 15%. Според великия инвеститор добре е компаниите, в които се инвестира, да са лидери в сектора си и да са със съотношения дълг-собствен капитал под 1.
Ето и как стоят нещата при родните компании, компоненти на SOFIX, на база на основните критерии на Бъфет. Ще посочим количествените съотношения (предвид на това, че определянето на това до колко добър и надежден е мениджмънтът на една компания е по-скоро субективно и всеки трябва да си го направи сам за себе си).
Ще оставим настрана задлъжнялостта на компонентите на индекса, като нито едно дружество не се отличава с особено голямо съотношение дълг-собствен капитал, което често е сериозен проблем пред компаниите на Запад.
Нито една от родните компании не работи със сериозни заемни капитали и няма съотношение дълг-собствен капитал, което е сериозен плюс и намалява краткосрочната опасност за изпадане в несъстоятелност.
Компаниите, които изглеждат относително добре оценени на база съотношенията цена-счетоводна стойност, включват имената на Булгартабак Холдинг (със съотношение Р/B от 4.3), както и М+С Хидравлик, Стара планина Холд и Монбат с подобни съотношения от над 2.
Отвъд Булгартабак Холдинг (чиито акции в момента са изключително чувствителни на политически събития), отличаващи се с изключително ниво на възвращаемост на собствения капитал от 89.6%, относително високо е съотношението ROE при книжата на М+С Хидравлик, Стара планина Холд и Монбат.
Последните три определихме като относително добре оценени на база на съотношението им цена-счетоводна стойност, както и на база цена-печалба (съотношението им е по-високо от средното за пазара в размер на 7.3).
С по-ниско съотношения цена-печалба от това на пазара, освен книжата на Булгартабак, се отличават и тези на Химимпорт. Последното дружество е и с най-ниско съотношение цена-счетоводна стойност на пазара.
Това, което би могло да отблъсне инвеститор като Бъфет, е относително ниската възвращаемост на собствения капитал, както и не особено прозрачния мениджмънт на дружеството.
Предвид на пословичния интерес на Бъфет към финансовите и застрахователните компании, много вероятно той би погледнал към двете банки, членове на индекса. Те се отличават с добри съотношения цена-счетоводна стойност (под 1), по-високи съотношения цена-печалба от средното за индекса, както и относително ниска възвращаемост на собствения капитал.
Съпоставени помежду им, Централна Кооперативна Банка изглежда относително по-слабо оценена, в сравнение с Първа Инвестиционна Банка, но тя е и значително по-малка от нея.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции.