Фючърсите на царевицата и платината се търгуват при петгодишно дъно, златото е най-евтино от началото на годината, а среброто от четири и половина години насам. Изобщо, изминалото тримесечие бе най-лошото за суровините от 2008 г.

Индексът на суровините Bloomberg Commodity Index се е понижил с 1.5% днес, което е най-голямата му дневна загуба от юни 2013 г.

Данните за по-голяма от очакванията реколта на царевица в САЩ изпрати фючърсите на суровината до ново петгодишно дъно.

Високите добиви при земеделските суровини, скъпият долар и забавящият се ръст на икономиката на Китай са сред основните причини за слабото представяне на суровините през изминалото тримесечие.

Световните запаси на никел, например, са при най-високото им в историята ниво. Междувременно американците произвеждат най-много петрол от 1986 година, което, в съчетание с високите световни добиви, допринася за ниската цена на суровината.

„Много фактори работят за ниските цени на суровините в момента“, коментира Уолтър Хелуиг, анализатор в BB&T Wealth Management, цитиран от Bloomberg. “Липсата на слабо предлагане и очакванията за по-слаб от очакванията ръст на световната икономика, заедно със скъпия долар, са част от тези причини“, допълва специалистът.

От 30 юни насам индексът Bloomberg Commodity Index се е понижил с 12%, което е най-голямото му тримесечно понижение от трите месеца до 31 декември 2008 година насам.

За сравнение за същия период индексът MSCI All-Country World Index е паднал с едва с 2.8%.

През изминалото тримесечие доларовият индекс, следящ представянето на щатската валута спрямо 9-те основни валути, е добавил 6.7% към стойността си, или най-много от 2008 година насам.

Много инвестиционни банки занижават прогнозите си за цените на суровините. Това направиха от Citigroup Inc. по отношение на цената на петрола, златото, пшеницата и царевицата, както и от Goldman Sachs Group за цените на медта и златото.