Оптимистичните ни очаквания за тази година определено се оправдаха, особено през второто полугодие, когато наблюдаваме значителна активизация на имотния пазар в София, посочват от имотната компания Bulgarian Properties .

Продажбите на жилищни имоти в столицата отбелязват ръст от 15% спрямо миналата година и вече уверено можем да твърдим, че втората половина на 2014 г. ще се превърне в най-успешното полугодие за имотния пазар от началото на кризата.

Това, от една страна, е в резултат на стабилизацията на пазара и спирането на спада в цените, което стана видно за всички пазарни участници, а от друга страна – на завръщането на доверието към имотния пазар. Все повече купувачи подхождат към покупката на имот с нагласата, че имотите са сигурен реален актив.

Много от хората, които отлагаха покупката на имот, се завърнаха на пазара и взеха решение за покупка. Други са движени от мотива за разумно вложение и дори доходност от отдаване под наем поради голямото търсене в София. Процесът на завръщане на купувачите беше стимулиран в голяма степен и от подобряването на условията по ипотечните кредити.

В резултат положителните тенденции, Bulgarian Properties и Лукс Имоти отвориха нов офис в София за южни квартали. Той се намира на изключително комуникативно място в сърцето на Южна София на метри от сградата на KPMG и от кръстовището на бул. "България" и бул. "Гоце Делчев".

Средни цени в София

Средната цена на продадените апартаменти в София за третото тримесечие на 2014 по данни на Bulgarian Properties е 750 евро/кв.м. Тя остава потчи без изменение спрямо същия период на 2013 г., когато средната измерена от Bulgarian Properties продажна цена беше 740 евро/кв.м.

Средната обща покупна цена на апаратментите в София се увеличи до 83 000 евро през третото тримесечие при стойности 73 500 евро и 79 300 евро през първото и второто тримесечие съответно. Средната цена през 2013 г., измерена от Bulgarian Properties, беше 61 500 евро (63 500 евро за 2012), което показва нарастване с около 30% в бюджетите за покупка в София през 2014 на годишна база.

Апартаментите до 50 000 евро продължават да бъдат търсени, но се забелязва активизация на купувачите и повече сделки в средния ценови клас – между 50 000 и 100 000 евро, където най-голяма група купувачи са младите семейства, търсещи апартаменти ново строителство с 2 спални и по-просторни помещения.

Високият сегмент от пазара също е изключително активен – 10% от сключените продажби на жилищни имоти в София през второто полугодие са на цени над 120 000 евро. Това е изключително добър показател, тъй като по наблюдения на дъщерната ни компания, специализирана в продажбите на елитни имоти - Лукс Имоти - през предходни години делът на закупените луксозни имоти е бил около 5% от общия пазар в столицата.

Тези данни сочат, че за първи път от началото на кризата наблюдаваме ясно изразена активност във всички ценови сегменти, което показва, че купувачите трайно са се завърнали и вече можем да говорим за един много по-ликвиден и стабилен имотен пазар в София.

Търсене и предпочитани квартали

Интересът на купувачите е насочен основно към покупка на апартаменти ново строителство в южните квартали на София – Стрелбище, Гоце Делчев, Борово, Бъкстон, Манастирски ливади, като често се предпочитат обзаведени и готови за нанасяне жилища. Сделки се сключват на нива от 650 до 800 евро/кв.м.

Интересна тенденция през изминалите месеци е, че се завръща инересът към центъра на столицата. Апартаменти в централните части , които са ремонтирани и в много от случаите дори обзаведени, се продават на цени между 1000 и 1200 евро/кв.м. Пазарът в кварталите Лозенец и Иван Вазов много наподобява характеристиките на центъра и в този смисъл ценовите нива са сходни.

Младост, Витоша и Студентски град традиционно привличат висок интерес в средния клас имоти, а купувачите с по-ниски бюджети се ориентират към Дружба, Сухата река и Хаджи Димитър, които имат възможността в следващите години да променят облика си и значително да увеличат привлекателността си, особено сред купувачите на първо жилище поради по-достъпните цени.

Предлагане

В най-предпочитаните централни и южни части на София предлагането на имоти е доста ограничено. На вторичния пазар се предлагат жилища, които често са на високи офертни цени и/или състоянието им не отговаря на изискванията на купувачите. Предлагането на имоти ново значително намаля през последните години.

Данните на НСИ за издадените разрешителни за строеж на нови сгради показват непрекъснат спад от началото на кризата. Едва от миналата година се забелязва частично възстановяване и увеличение на строителната активност в София, което обаче е бавен процес и вече навлизаме в етап, в който има недостиг на качествени жилища.

В квартали като Лозенец, Иван Вазов, Стрелбище, Бели брези, Борово, Гоце Делчев, които са предпочитани от купувачите, има само по няколко започнати сгради ново строителство през последите 2 години. Най-често това са малки сгради с по няколко апартамента, в които малките и достъпни като цени жилища все по-често се разпродават още „на зелено“ и на пазара остават по-големите квадратури, които по-трудно срещат платежоспособно търсене.

В южните квартали към момента най-голямо предлагане на ново строителство има в Манастирски ливади, който напоследък става по-атрактивен за купувачите заради подобряващата се инфраструктура и по-достъпните цени.

В Изток, Изгрев и Дианабад почти липсва ново строителство, което да е стартирало през последните 2 години, а цените на предлаганите имоти са доста по-високи от това, което купувачите са готови да платят.

Жилищни кредити

Нашите проучвания сочат, че банковото кредитиране оказва най-силно пряко влияние върху цените на жилищата и затова ние го следим отблизо като изключително важен фактор за имотния пазар.

Данните на БНБ сочат, че обемът на новоотпуснатите жилищни кредити през третото тримесечие е нараснал с 21% спрямо предходното тримесечие и с около 15% на годишна база, което е още един много положителен сигнал за увереното излизане на пазара от кризата.

Левовите кредити продължават да са по-изгодни и по-предпочитани, като съставляват 76% от новоотпуснатите кредити по данни на БНБ. Средните лихвени проценти по новоотпуснатите жилищни кредити през 3-тото тримесечие са 6.55% в лева и 6.96% в евро.