Четири римски амфитеатъра, които се използват и днес

Преди две хиляди години, когато великите римски императори управляват значителна част от света, те построяват огромни обществени развлекателни комплекси, наречени амфитеатри.
Това са големи, кръгли или овални сгради на открито с места за зрители, на които са се провеждали гладиаторски борби, състезания и екзекуции - всичко, което може да направи народа щастлив.
Почти всеки град с повече от няколко хиляди души има свой собствен амфитеатър, като те са пръснати из цялата Римска империя - от Сирия през Испания и от Англия до Тунис.
По-големите римски амфитеатри побират около 20 000 души, докато известният Колизеум в Рим, най-големият римски амфитеатър в света, може да събере 50 000.
Около 230 амфитеатри са изградени из цялата Римската империя. Много от тях са загубени завинаги, но на част от тях все още се провеждат редовни събития.
Арена Верона
Построен през Първи век, Verona Arena, разположен на Piazza Bra във Верона, Италия, е една от най-добре запазените древни структури от този род.
Както във всички амфитеатри, и тук са се провеждали известните гладиаторски борби и лов на свирепи екзотични животни.
Днес неговите акустика и уникално местоположение го правят идеално място за оперни спектакли, което привлича стотици хиляди посетители на Верона всяка година.
На Арената във Верона са изнасяли концерти Pink Floyd, Алиша Кийс, Deep Purple, Род Стюард Стинг, Бьорк, Уитни Хюстън и други.
Арена Пула
Намира се в Пула, Хърватия. Изградена между 27 пр. Хр. и 68 сл. Хр., тя е сред шестте най-големи оцелели римски арени в света и единственият оцелял римски амфитеатър, който има запазени изцяло четири странични кули.
Амфитеатърът е с капацитет от 23 000 зрители. Всяка от четирите кули разполага с две цистерни, пълни с парфюмирана вода, която се ръси върху зрителите.
На Арена Пула са провеждани основно гладиаторски борби. След като те са забранени, амфитеатърът запада и местните жители използват камъни от него за изграждане на домовете си.
През Средновековието вътрешността на арената се използва за паша, рицарски турнири и средновековни панаири.
През 1932 г. той е пригоден за съвременния театър, военни церемонии и публични срещи. Днес, с капацитет от 5000 места, на него се провеждат музикални концерти и филмови фестивали и дори професионални хокейни мачове.
Вижте още: Десетте най-прочути места в Европа
Амфитеатърът в Арл
Това е двуетажен амфитеатър, разположен в южния френски град Арл. Изграден през 90 сл. Хр., той събира над 20 000 зрители и е построен, за да осигури забавление под формата на състезания с колесници и кървави битки.
Днес той привлича големи тълпи, които идват да гледат бикоборски битки, пиеси и концерти.
След падането на империята през 5 век амфитеатърът дава подслон на населението и е превърнат в крепост с четири кули. Над 200 къщи са били построени в него, с което се превръща в истински град, с обществен площад в центъра на арената и два параклиса. Това продължава до края на 18 век.
Между 1826 и 1830 г. къщите са отстранени и той е превърнат в амфитеатър отново. Домакин е на първите кориди през 1830 г. и продължава да ги приютява до днес.
Арената на Ним
Арената на Ним, логично, се намира във френския град Ним. Външната й фасада е украсена със 120 арки. В миналото е с капацитет от 24 000 зрители, а днес побира малко над 16 хиляди души публика.
Построен около 70 години сл. Хр., амфитеатърът е домакин на гладиаторски битки и лов на животни. След падането на Римската империя той получава военна роля и е преобразуван от спортна арена в крепост с ров.
През онези години арената служи като спешен подслон за хората от града, в случай на нападение. През 18 век се превръща в град със собствено население от 700 души, които живеят в рамките на стените му.
Едва през 1786 г. Арената на Ним възстановя първоначалното си величие. Днес този амфитеатър е домакин на фестивал и бикоборства, на неговата сцена се провеждат и концерти.