Как да подобрите отношението си към парите?
Правилното управление на финансите е критичен фактор за достигане на желания стандарт на живот и подсигуряване на старините ви. За да постигнете това, е добре да сте наясно с някои основни финансови правила.
Ето някои съвети от специалистите:
1. Спестявате ли достатъчно за пенсия
Ако не сте сигурни дали спестявате достатъчно за пенсия, то най-вероятно не го правите. Започнете по-рано, макар и с по-малко, за да може ефектът на времето и мултиплицирането на парите да са на ваша страна.
Виж още: Как да подсигурите старините си, преди да се пенсионирате
2. Акциите са рисковани.
Вярно. Но ако не бяха, нямаше да подсигуряват толкова висок доход в дългосрочен план, достатъчен за критичното нарастване на сметките ви за пенсионно осигуряване.
Виж още: Младите инвеститори най-склонни към риск
3. Скучното е за предпочитане.
Модерното е интересно, но когато става въпрос за финансите ви, както и за сигурността на капитала ви, често е по-добре да залагате на познатото и скучното.
Както вече посочихме, най-добре представящата се компания през последните 50 години не е технологична, а тютюнева – Altria.
4. Преглеждайте редовно портфейлите си.
Може и да ви коства значителни усилия, но ребалансирането и привеждането на порядък в портфейла ви поне веднъж годишно е наложително. Това също така може да е критично за бъдещата ви доходност.
5. Погледнете към фондовете.
Ако нямате време, възможност или необходимите познания сами да се справите с фондовите пазари и формирането на портфейл, обърнете се към специалистите.
Въпросът е да подберете фонд, който в най-голяма степен да отговаря на рисковата ви толерантност. Избягвайте фондове със значителни комисиони и такси за управление.
Виж още: Рекорден брой фондове бият Sofix последната година
Трябва да осъзнаете, че историческото представяне на един фонд не е гаранция за неговата бъдеща доходност.
6. Бъдете скептични.
Когато чуете думата „гарантирана“ по отношение на инвестиция или доходност, винаги задавайте въпроса „гарантирана от кого?“. Добре е да знаете, че гаранция в съвременния финансов свят няма, а когато някой наблегне на това, често може да става въпрос за някаква форма на заблуда или измама.
Същите асоциации трябва да се появяват и когато някой ви обещае „безрискова доходност“, която значително превишава доходността на държавни облигации. Много често в тези случаи може да става въпрос за "финансова пирамида".
Виж още: Не всичко, което блести, е злато
7. Инвестициите не са страшни и не изискват изключителни познания.
Всеки може да инвестира на финансовите пазари, но преди да направи това, е добре да се запознае с основните принципи в инвестирането и функционирането на пазарите. Фондовите пазари не са място само за професионалисти или финансови гении.
8. Бъдете реалисти.
Да имате реалистични очаквания е от изключителна важност за постигане на предначертаните цели. Ако подхождате така към пазара, няма да рискувате значителна част от капитала си с поемането на прекомерни рискове.
Разглеждайте инвестирането по-скоро като дългосрочен процес, а не като краткосрочно състезание с пазара.