Какво да правим, ако пазарите сменят посоката си?
Много от водещите световни индекси са при рекордни стойности. Следвайки правилото „Бъди алчен, когато другите ги е страх и се страхувай, когато другите са алчни“, то определено в момента инвеститорите би следвало да се страхуват.
Бичите нагласи сред инвеститорите са при рекордно високи нива, а перспективите за повишение на лихвите в САЩ в условията на скъп долар и ниски цени на петрола могат сериозно да разклатят световните фондови борси през следващите месеци.
Виж още: Три уравнения, които всеки инвеститор трябва да знае
Силното повишение на щатските и европейските индекси през последните няколко години, както и от началото на годината създават предпоставки за корекция.
Инвеститори с богат опит на международните фондови пазари знаят, че годишно може да се очаква доходност от инвестиции на финансовите пазари от 10%. Проучване за периода 1926-2013 година сочи, че средната възвращаемост от инвестиции в акции възлиза на 9%.
Какво да правим в подобна среда?
1. Спестявайте повече
При падащи пазари специалистите препоръчват на инвеститорите да спестяват повече. В случай, че пазарната доходност е 10% годишно, това би превърнало портфейл от 10 000 долара в 108 347 долара след 25 години, но малко понижение в доходността води до значително намаляване на тази сума.
Така например, ако тя е 8%, портфейлът след 25 години би възлязъл на 68 485 долара, а при 5% годишно едва 33 684 долара.
2. Контролирайте разходите си по инвестициите
Вторият съвет към инвеститорите е да обръщат по-голямо внимание на своите разходи. На фона на липсата на възможност от тяхна страна да въздействат на движението на фондовите пазари, разходите, свързани с инвестициите, могат да се контролират в по-голяма степен.
Така например, ако в средносрочен аспект очаквате по-слабо представяне на пазара, инвестирането във взаимни фондове може и да не е най-уместният вариант. Някои от тях събират годишна такса за управление в размер на 1.5%, както и 20% от реализираната доходност.
Имайте предвид, че 100 000 лева във фонд с разходна норма от 1.5% при доходност от 6% годишно ще се превърнат в 560 000 след 40 години. Със същата доходност в нискоразходен индексен фонд, с разходна норма от 0.1%, сумата се превръща в 990 000 долара.
Брокерите предлагат различни условия и събират различни такси, като някои от тях са "по-изгодни" при относително пасивна инвестиционна стратегия, а други при по-активна.
Стойността на комисионите за търговия не е за пренебрегване в случаи на забавяне на доходността на световните финансови пазари, като при сключването на голям брой сделки сумата за такси и комисиони може да достигне и значителен процент от портфейлите на инвеститорите.
Много често може да се окаже, че инвестирането във фондове, базирани върху индекси, които се отличават с ниско ниво на транзакционните разходи може да се окаже и по-добра стратегия при забавяне на финансовите пазари.
3. Подбирайте внимателно компаниите в които инвестирате
На следващо място инвеститорите се съветват да се търсят акции на подценени компании, но такива с потенциал за изпреварващ този на пазара ръст. При забавяне на доходността от световните фондови пазари е добре инвеститорите да поглеждат и към акции, изплащащи дивидент.
Доходността от инвестирането в акции идва по две направления - от дивиденти и от капиталов ръст. При положително развитие на световните финансови пазари капиталовият ръст е в центъра на инвеститорското внимание, но с тяхното забавяне акцентът постепенно се измества към дивидентно ориентирани акции.
4. Модерното не винаги е най-добро
Следващ съвет към инвеститорите е в случай, че се отегчат от слабото представяне на доходността си да избягват да се впускат в твърде рискови инвестиции със "значителни перспективи за ръст" според тях.
Това може да им изиграе лоша шега и доведе до значителни загуби, неутрализиращи и малката доходност, постигната с толкова усилия при лошо развитие на финансовите пазари.
Примери за това в историята има много, като на фона на доброто представяне на развиващите се пазари през последните няколко години, инвеститорите могат и да са забравили, че фондовете на развиващите се пазари загубиха над 40% от стойността си през 2008 година.