Азиатските индекси се повишиха днес, въпреки по-слабите данни за активността в промишления сектор в Китай.

Индексът PMI, следящ тази активност в Китай, се понижи до най-ниското си ниво от година насам, достигайки ниво от 49.2 пункта, като се оказа под средните очаквания на пазара за стойност от 49.6 пункта. Слабите данни подсилиха тезата за нови стимули от страна на централната банка в страната.

Японският Nikkei 225 се повиши с 0.4% до нов 15-годишен връх, като инвеститорите купуваха акциите на банките и другите големи компании, които се очаква да се облагодетелстват от слабата японска валута.

Южнокорейският Kospi също добави 0.5% към стойността си до близо четиригодишен максимум.

Китайският основен индекс нарасна с 0.3% до нов седемгодишен връх. Към борсата продължават да се насочват средства от инвеститори след коментарите в медиите, че това е едва „началото на бичия пазар“.

Щатските индекси приключиха вчерашния ден на положителна територия след добрите данни за жилища в страната. Индексът на сините чипове Dow нарасна с 0.49%, докато широкият S&P 500 добави 0.5%.

Лихвите по 10-годишните британски облигации се повишиха с близо 15 базисни пункта - най-голямото им еднодневно повишение от август 2013 година.

Инвеститорският поглед е насочен към срещата на Ангела Меркел и Алексис Ципрас, както и признаците за това дали ще бъде смекчена позицията на европейските кредитори.

На стоковите пазари златото се понижи до нива от 1 186.40 долара за унция, а петролът тип брент добави над долар към стойността си и рано тази сутрин се търгува при нива от 62.80 долара за барел с доставка през юни.