Ръководителят на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че програмата за стимулиране на икономиката на еврозоната работи, но ще е необходимо повече време, за да се върне инфлацията към здравословните си нива и да се възобнови бизнес доверието.

Говорейки пред МВФ вчера, Драги обяви, че програмата от стимули „доказва своята ефективност в по-голяма степен от много от очакванията на пазарните наблюдатели“.

Виж още: Европейската икономика изпревари по ръст щатската

По-рано през тази седмица еврозоната отчете най-ускорения си ръст от две години. За трите месеца икономиката на 19-те страни, ползващи еврото като основна валута, е нараснала с 0.4% на тримесечна база и с 1% на годишна база.

Ръстът бе най-ускорен от второто тримесечие на 2013 година, като резултатът превиши ръста на щатската икономика от 0.2% на годишна база през първото тримесечие.

В средата на миналия месец Международният валутен фонд (МВФ) вдигна прогнозата си за икономическия растеж на еврозоната. Според фонда зоната ще отбележи растеж от 1.5 процента, в сравнение с 1.2 процента, които той прогнозира през януари тази година.

„След близо седем години на трудности вследствие на кризата, компаниите и домакинствата все още не са много склонни да поемат икономически рискове“, коментира Драги.

Драги потвърди, че програмата за обратно изкупуване на облигации „ще е в сила, докато обстоятелствата я изискват за достигане на стабилност в икономиката“.

ЕЦБ изкупува обратно правителствени облигации в размер на 60 милиарда на месец, което позволява поддържането на ниски нива и благоприятства развитието на бизнес средата.