Как са се развивали корекциите на щатския пазар?
След 35 месеца щатските пазари не са регистрирали спад по-голям от 10%, което се е случвало само два пъти в историята. Нещо повече, от 1980 г. насам средното изменение от най-високата до най-ниската точка за пазара в рамките на годината е 14%.
Тези статистически данни изнервят инвеститорите и карат много от тях да очакват известна корекция.
Какво съветват специалистите?
Подобно поведение на пазара е странно, но не нетипично. Историята познава и други случаи, когато това се е случвало.
Например, в продължение на три години, по време на бичия пазар между 2002 и 2007 година, пазарът не е регистрирал корекция, по-голяма от 10%.
Виж още: Корекцията на щатските пазари започва от днес?
По дефиниция корекциите, които не следват някакъв точен модел на поведение, са „непрогнозируеми“. Шансът да се познае точния момент на идване на корекция при настоящия модел на поведение на щатския пазар е много малък.
Историята показва обаче, че инвеститорите трябва да са подготвени за корекция. За периода между 2010-2012 година бе регистриран сериозен спад всяка една година преди възстановяване на възходящия тренд само няколко месеца след това.
През 2014 година за последен път бе регистрирано понижение, подобно на корекция, но спадът тогава бе едва 7%. На практика пазарът не е коригирал с повече от 10% от 2012 година насам.
Ето как са се развивали корекциите в предходните години:
2010 – силен спад от 16% за периода от април до юни. В крайна сметка, пазарът завършва с ръст от 13% тази година
2011 – силен спад от около 19% за периода между май и средата на август, пазарът завършва с близко до нулата изменение тази година
2012 – пазарът връща с близо 10% между април и юни, но завършва годината с повишение от 13%
2014 – пазарът връща 7% за месец през есента, но приключва с ръст от 11% тази година.
Какво е общото за корекциите?
Корекциите са остри и се случват бързо. Както се вижда от горните примери, понижението е в рамките на няколко месеца и в повечето случаи се случва в средата на годината.
Та са забележими и обикновено, когато достигнат границата от 10%, карат инвеститорите сериозно да се опасяват дали няма да се превърнат в 30-процентни спадове или в „мечи пазари“, които да траят с години. Това означава, че често емоциите се намесват при вземане на решенията.
Корекциите обаче често са част от естественото развитие на „бичия пазар“, както се вижда от примерите по-горе. Ключово е да имате увереност в дългосрочната визия пред пазара.