Ръст за европейските и азиатските индекси
Азиатските индекси се повишиха, водени от добрите данни за износа в Китай, отчел повишение от 2.8% през юни, в условията на спад на вноса с 6.1%. И двата резултата се оказаха по-добри от средните очаквания на пазарните участници.
Китайските индекси за пореден ден се повишиха сериозно, като шанхайският индекс добави над 3% към стойността си, на фона на ръста си от миналата седмица с 5.7%.
„Това е първата победа в битка на война, която най-вероятно ще продължи дълго“, според Хоу Йенгмин, анализатор в Aj Securities, коментиращ ръста на китайските пазари пред финансовото издание CNBC. „На пазара обаче ще му е нужно доста време напълно да възстанови позитивните нагласи на участниците след наскорошната травма“, допълва още специалистът.
Японският индекс Nikkei добави 1.6% към стойността си, а индексът, следящ представянето в региона - MSCI Asia-Pacific, добави 0.8% към стойността си.
Сериозно на положителна територия стартираха търговията си и европейските индекси, като немският Dax 30 добави близо 1.5% към стойността си - в резултат на очакванията за намиране на решение на гръцката криза. С близо толкова се повишиха и останалите основни европейски индекси, като френският САС 40 и британският FTSE 100.
При суровините златото отстъпи с близо долар до 1 160 долара за унция с незабавна доставка.
Цената на петрола се пониши с 1.24 долара до 57.49 долара за барел с доставка през август вследствие на очакванията за достигане до сделка между Иран и преговарящите относно ядрената политика на страната. Ако има сделка, държавата може да излезе от международната изолация и да удвои предлагането си на петрол на стоковите пазари.