Проблемите пред петрола ще продължат до края на следващата година, след като растящото търсене на суровината и понижаващото се предлагане все още не успяват да намалят свръхпредлагането на пазара, прогнозират от Международната енергийна агенция (МЕА).

Вижте още: Това което се случва с петрола е безпрецедентно

Рекордните запаси от петрол се очаква да продължат да се увеличават, дори въпреки най-голямото повишение в потреблението на петрола от пет години насам, което се очаква през тази година.

Предлагането на петрол извън границите на ОПЕК се очаква да се свие през следващата година за пръв път от 2008 година, прогнозират още от МЕА.

Запасите на петрол обаче не се очаква да започнат да се понижават до четвъртото тримесечие на следващата година и дори отвъд него, ако санкциите за износ на петрол се вдигнат.

„И докато ребалансиране на пазара е започнало, процесът най-вероятно ще е продължителен и ще продължи до края на следващата година, което означава най-вероятно, че ще видим по-нататъшен ръст на запасите“, се казва в доклада на базираната в Париж петролна организация.

Петролът се понижи до шестгодишен минимум от близо 40 долара по време на търговията му в Ню Йорк вчера, след като стана ясно, че страните от ОПЕК са повишили производството си, за да върнат част от загубения си пазарен дял за сметка на шистовите производители в САЩ.

Предлагането се очаква да се повиши допълнително, след като Иран достигна до споразумение с международната общност на 14 юли. Иран се очаква да повиши производството си до 3.6 милиона барела на ден спрямо настоящите 2.9 милиона барела в рамките на няколко месеца.

Свръхпредлагането се очаква да достигне 1.4 милиона барела на ден през втората половина на тази година, преди да намелее до 850 000 барела на ден през следващата година, според прогнози на МЕА.